Η Λέστερ «κλείδωσε» την Ευρώπη και η Άστον Βίλα... αυτοκτόνησε!

Στο -1 από την παραμονή οι «χωριάτες»

Η Λέστερ νίκησε 2-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ παρέμεινε 4η κι εξασφάλισε παράλληλα την έξοδο στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Σπουδαίο «διπλό» της Βίλα, που πήγε στο -1 από την παραμονή.

Στα ευρωπαϊκά Κύπελλα θα αγωνίζεται και πάλι η Λέστερ, μετά τη σημερινή της επικράτηση με 2-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για την 36η αγωνιστική της Premier League!

Κι αυτό γιατί, οι «αλεπούδες» όχι μόνο διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν πόντο πίσω από την τρίτη Τσέλσι, αλλά αύξησαν τη διαφορά τους από την έκτη Γουλβς στους έξι βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε…

Η Λέστερ προηγήθηκε με σουτ του Αγιόθε Πέρεθ από το κέντρο της περιοχής στην αντίπαλη αριστερή γωνία και ασίστ του Τόμας, λίγο πριν το ημίωρο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κουρασμένοι κι έμειναν στο ματς χάρη στην… τύχη, αφού νωρίς στην επανάληψη προσπάθεια του Βάρντι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Χέντερσον.

Ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο γκολκίπερ της Σέφιλντ, αποκρούοντας δις τα σουτ του Μπαρνς, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, στο 57’ και στο 61’. Ωστόσο, το… μοιραίο δεν αποφεύχθηκε για τις «λεπίδες», με τον Γκρέι -που είχε μπει αλλαγή στο 77ο λεπτό- να μετουσιώνει σε γκολ την ασίστ του Βάρντι σε γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων, δύο λεπτά μετά, για το τελικό 2-0!