Επτάψυχη Νότιγχαμ, ιστορική νίκη επί της Γουέστ Χαμ!

Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη νίκη στην κατηγορία έπειτα από 23 χρόνια

Στην Premier League για να πετύχεις χρειάζεσαι και την τύχη με το μέρος σου και η Νότιγχαμ Φόρεστ είχε μπόλικη κόντρα στη Γουέστ Χαμ, πανηγυρίζοντας την πρώτη της φετινή νίκη επικρατώντας 1-0.

Η νεοφώτιστη ομάδα του Στιβ Κούπερ έχοντας μεγάλο άγχος για την επιστροφή της στην κορυφαία κατηγορία εντός έδρας, είδε τα «σφυριά» να χάνουν πολλές και κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν πρώτα τα γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν κυνικοί και ουσιαστικοί.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ταϊβό Αβονίγι ήταν αυτός που κατάφερε να στείλει τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό όπως αποδείχθηκε σκορ, τη στιγμή που η Γουέστ Χαμ πρέπει να τα βάζει με τον εαυτό της που έφυγε από το «City Ground» με άδεια χέρια.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 43’ η Γουέστ Χαμ κατάφερε να βρει δίχτυα, όταν ο Μπενραχμά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από ασίστ του Ντέκλαν Ράις, αλλά έπειτα από εξέταση VAR, το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Αντόνιο σαν φάση μπάσκετ υπέπεσε φάουλ εκτός φάσης.

Ωστόσο, η φάση του ματς έγινε στο 63’ όταν ο ΜακΚένα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής χρειάστηκε VAR για να καταλογίσει την ποινή, αλλά τελικά ο Ράις που ανέλαβε την εκτέλεση, έχασε κατά κράτος τη… μονομαχία από τον Χέντερσον.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν φανερή η απογοήτευση της Γουέστ Χαμ, αλλά και πάλι είχε καλές στιγμές για την ισοφάριση, κάτι που δεν έγινε ποτέ, με τη Νότιγχαμ Φόρεστ να πανηγυρίζει ένα ιστορικό αποτέλεσμα.