Επιστροφή στη θλίψη η Γιουνάιτεντ, σούπερ και πάλι Σίτι και Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Μουρίνιο έμεινε στο 0-0 με την παραπαίουσα Πάλας και η 4άδα να απομακρύνεται

Πριν από τη διακοπή και ιδιαίτερα με το ματς κόντρα στη Γιουβέντους, φαινόταν ότι η Γιουνάιτεντ έβρισκε την αγωνιστική της πορεία, αλλά τα αγωνιστικά γεγονότα δείχνουν ότι απέχει πολύ από αυτό. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν πολύ κακή κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο πρώτο ματς μετά την επανεκκίνηση των πρωταθλημάτων και μοιραία έμεινε στο 0-0.

Πλέον, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν μείνει στο -14 από την κορυφή, αν και πλέον δεν στοχεύουν τόσο ψηλά, αλλά είναι και στο -7 από την τετράδα που είναι ο άμεσος στόχος της, όπως έχει δηλώσει και ο Ζοσέ Μουρίνιο. Σε ό,τι αφορά το ματς, και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες και μάλιστα η Πάλας είχε τη μεγαλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τάουνσεντ να αστοχεί απέναντι στον Ντε Χέα, ενώ η Γιουνάιτεντ μπορεί να διαμαρτύρεται για ένα τέρμα του Λουκάκου που κακώς δεν μέτρησε, αφού ο Βέλγος επιθετικός καλυπτόταν από την άμυνα της Πάλας, σε μια οριακή φάση.

Σε ό,τι αφορά τους δύο κύριους διεκδικητές του τίτλου είχαν τελικά πολύ εύκολο απόγευμα σε δύο θεωρητικά επικίνδυνες εξόδους. Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε... πλάκα κόντρα στην έδρα της Γουέστ Χαμ, αφού επικράτησε πολύ άνετε με 4-0, έχοντας εξασφαλίσει το τρίποντο μόλις από το πρώτο ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Σανέ που πέτυχε δύο γκολ.

Η Λίβερπουλ απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Γουότφορντ, χάρη στην εξαιρετική εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρήκε τρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε ένα 20λεπτο, φτάνοντας έτσι στην δέκατη νίκη της και τους 33 βαθμούς και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Σίτι. Τα γκολ για τους «κόκκινους» πέτυχαν οι Σαλάχ (67'), Άρνολντ (76') και Φιρμίνο (89').

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Λέστερ «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Μπράιτον (1-1). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 15' με γκολ του Μάρεϊ, για να έρθει στο 79' ο Βάρντι και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να ισοφαρίσει για τις «αλεπούδες».

Θετικό ντεπούτο για τον Ρανιέρι στον πάγκο της Φούλαμ, με τους «κότατζερς» να επιστρέφουν στις νίκες έπειτα από εννιά αγωνιστικές. Μάλιστα το τρίποντο ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επικράτησε της Σαουθάμπτον με το... χορταστικό 3-2. Το σκορ άνοιξε ο Άρμστρονγκ (18') για τους «αγίους» με τους Μίτροβιτς (33') και Σούρλε (43') να φέρνουν τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο. Στο 53' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πάλι με τον Άρμστρονγκ, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Μίτροβιτς και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Συνέχεια στις... υψηλές της πτήσεις έδωσε η Έβερτον, που επικράτησε της Κάρντιφ με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σίγκουρτσον στο 59', με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να ανεβαίνει πλέον στην έκτη θέση του πρωταθλήματος και στους 22 βαθμούς. Από την άλλη, εντός επικίνδυνης ζώνης παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι έχοντας συλλέξει μόλις 8 πόντους μετά το πέρας 13 αγωνιστικών.