Επιμένει για Ευρώπη η Γουλβς

Νίκησε 3-0 την Έβερτον και είναι στο -3 από την πέμπτη θέση

Ό,τι ήθελε έκανε την Έβερτον η Γουλβς, η οποία εμφάνισε το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο, μετά από τις δυο συνεχόμενες ήττες, κράτησε το "μηδέν" στην άμυνα και με το τελικό 3-0, παραμένει δυνατά στη μάχη για τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή, στα πρώτα λεπτά. Στην αρχή ο Ποντένσε μέσα από την περιοχή και αριστερά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίκφορντ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κάλβερτ-Λιούιν ξέφυγε από την άμυνα των γηπεδούχων και με διαγώνιο σουτ προσπάθησε να απειλήσει τον Ρουΐ Πατρίσιο χωρίς αποτέλεσμα. Η Έβερτον είχε δώσει μέτρα στην Γουλβς η οποία όμως με εξαίρεση τη φάση του Ποντένσε δεν είχε βρει χώρους. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν στο να κυκλοφορήσουν την μπάλα για να φτάσουν με καλύτερες προϋποθέσεις στην εστία του Ρουΐ Πατρίσιο.

Στο 26', ο Ποντένσε απέφυγε δύο παίκτες της Έβερτον σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά με τον Πίκφορντ να διώχνει σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η άμυνα της Έβερτον δεν μπόρεσε να απομακρύνει και στη συνέχεια της φάσης ο Χιμένες με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να νικήσει τον Πίκφορντ ο οποίος μπλόκαρε. Στο 38' ο γκολκίπερ της Έβερτον έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Γουλβς και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ρέφερι Τέιλορ έδειξε την άσπρη βούλα για τους γηπεδούχους. Ο Ποντένσε περισσότερο κέρδισε το πέναλτι, παρά τον ανέτρεψε ο Ντιν, ο Χιμένες ανέλαβε την εκτέλεση και ο Μεξικανός άνοιξε το σκορ για τη Γουλβς.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το δεύτερο ημίχρονο, καθώς έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέτο, στο 46', από τα δεξιά ο Ντεντονκέρρ με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 61' ο Πίκφορντ μπλόκαρε, με διπλή προσπάθεια, το σουτ του Ποντένσε. Μετά το cooling break, η Γουλβς ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Εξαιρετική μπαλιά του Νέβες στον Ζότα και εκείνος με ιδανικό τελείωμα έκανε το 3-0 στο 74ο λεπτό. Η Γουλβς κυριαρχούσε απόλυτα και στο 86' έφτασε μια ανάσα από τέταρτο γκολ, με τον Τραορέ να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά να σημαδεύει το δοκάρι.

Το 3-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τη Γουλβς να βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την πέμπτη θέση. Τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για την Έβερτον.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουΐ Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Ντόχερτι, Νέβες, Γιόνι, Ντεντονκέρ, Νέτο (56' Ζότα), Χιμένες (77' Μουτίνιο), Ποντένσε (70' Τραορέ)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κιν, Ντίνι, Μίνα (31' Κόλμαν), Μπάινς (46' Μπράνθγουαϊτ), Σίγκουρντσον, Γουόλκοτ (56' Μπέρναρντ), Ντέιβις, Γκόρντον (56' Ιβόμπι), Ρισάρλισον (63' Κέαν), Κάλβερτ-Λιούιν