Επανεκκίνηση χωρίς γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ

Αυτό που μπήκε (κακώς) δεν μέτρησε

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ματς της Premier League μετά την επανέναρξη, καθώς Άστον Βίλα και Σέφιλντ κόλλησαν στο 0-0. Ωστόσο οι «λεπίδες» φωνάζουν δίκαια για γκολ που δεν του μέτρησε ο Όλιβερ, με την μπάλα να έχει περάσει φανερά τη γραμμή και το Glt να είναι εκτός λειτουργίας. Παραμένει σε τροχιά Ευρώπης η Σέφιλντ, στη ζώνη του υποβιβασμού ακόμη οι «χωριάτες».

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Χέντερσον έσωσε μετά από πλασέ του Χουριχέιν, ενώ στο 11’ ο Μπεργκ έκοψε σωτήρια τον Χάουζ ο οποίος στο 35’ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά αστόχησε. Στο 42ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Νόργουντ, ο Νάιλαντ μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Μάικλ Όλιβερ δεν είχε ειδοποίησε από το GoalLineTechnology κι έτσι το γκολ της Σέφιλντ δε μέτρησε ποτέ.

Στο 53ο λεπτό ο Χέντερσον έσωσε μετά από σουτ του Ντέιβις ενώ στο 59’ ο ίδιος παίκτης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και στο 60’ η Βίλα απείλησε και με τον ΜακΓκίν.

Στο 70ο λεπτό ο Μινγκς πρόλαβε σωτήρια τον Λούντστραμ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Νάιλαντ έσωσε μετά από κεφαλιά του ΜακΜπέρνι

ΒΙΛΑ: Νάιλαντ, Κονσά (76’ Ελμοχαμαντί), Μινγκς, Χάουζ, Τάργκετ, Ντάγκλας Λουίζ, ΜακΓκίν (76’ Νακαμπά), Χουριχέιν, Γκρίλις, Ντέιβις (69’ Τρεζεγκέ), Ελ Γκαζί (69’ Σαμάτα)

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Ίγκαν, Στίβενς, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Μπεργκ (69’ Φρίμαν), Λούντστραμ, Νόργουντ, ΜακΜπέρνι (80’ Μουσέτ) Σαρπ (69’ ΜακΓκόλντρικ)

Πηγή: aek365.org