Είναι αλήθεια: Μόνη στην κορυφή η Γιουνάιτεντ! (vid)

Για πρώτη φορά μετά το 2013!

Είναι γεγονός! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε εξ αναβολής αναμέτρηση από την 1η αγωνιστική, επιβλήθηκε 1-0 της Μπέρνλι εκτός έδρας και είναι πλέον μόνη, πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτό έχει να συμβεί Γενάρη μήνα από το 2013, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον είχε καταφέρει να φτάσει μέχρι την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ήρωας για τους «κόκκινους διαβόλους» ήταν ο Πολ Πογκμπά, που με δικό του βολέ στην κίνηση στο 71’, νίκησε τον Πόουπ, υπογράφοντας και τη νίκη της ομάδας του.

Μπορεί το γκολ να σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μεγάλες συγκινήσεις είχε και το πρώτο μέρος, καθώς η Γιουνάιτεντ λίγο έλειψε να ζήσει έναν εφιάλτη. Συγκεκριμένα, στο 27’ ο Καβάνι ανατράπηκε εκτός περιοχής σε μια φάση που ο αμυντικός της Μπέρνλι, Μπρέιντι, έπρεπε να τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα. Ωστόσο, η φάση επανεξετάστηκε στο VAR και τελικά δόθηκε φάουλ στον Σο στην αρχή της φάσης, με τον Άγγλο τελικά να βλέπει κίτρινη κάρτα, αν και εξετάστηκε ακόμα και η περίπτωση κόκκινης κάρτας. Όλη αυτή η διαδικασία κράτησε πάνω από τέσσερα λεπτά…

Η Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ στο 36’ με κεφαλιά του Μαγκουάιρ, ωστότο το τέρμα του Άγγλου αμυντικού δεν μέτρησε ποτέ, αφού σύμφωνα με τον Φρεντ υπήρξε φάουλ στον Πίτερς. Τελικά, η ομάδα του Σόλσκιερ έπειτα από έντονη πίεση βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Ράσφορντ να κάνει τη σέντρα για τον Γάλλο, που πιάνοντας το σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Πόουπ.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση