Ισοπέδωσε την Έβερτον η Γουότφορντ, φθηνά τη γλίτωσε η Νιούκαστλ

Σπουδαίο διπλό της Γουότφορντ επί της Έβερτον την ώρα που η Νιούκαστλ γλίτωνε από της Πάλας τα δόντια. Φρέναρε τη Γουλβς η Λιντς

«Πάτησε» την Έβερτον η Γουότφορντ (2-5), άντεξε η Νιούκαστλ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1-1), ισόπαλα και τα Λιντς-Γουλβς (1-1), Σαουθάμπτον-Μπέρνλι (2-2).

Πολύ μεγάλη νίκη στο «Goodison Park» πήρε η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι επικρατώντας 5-2, εκμεταλλευόμενη το φανταστικό παιχνίδι, το οποίο έκανε στην τελική ευθεία. Σημείωσε τέσσερα γκολ από το 78’, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κινγκ, ο οποίος σκόραρε δις. Η Έβερτον άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’, όταν ο Γκρέι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Ντέιβις πλάσαρε από κοντά με τον Κινγκ να σκοράρει με εξ επαφής εκτέλεση, μετά την κεφαλιά-πάσα του Κάθκαρτ σε στημένη φάση.

Ο Ριτσάρλισον έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 63’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, με τον Κούκα να καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά (2-2). Η ανατροπή ολοκληρώθηκε δύο λεπτά μετά (80’), όταν ο Κινγκ πλάσαρε μετά το γύρισμα του Ντένις σε εξαιρετική αντεπίθεση για τις «σφήκες».

Ουσιαστικά, τα πάντα κρίθηκαν στο 86’με τον Νορβηγό επιθετικό να αδειάζει τον Κιν προτού σκοράρει από τη μικρή περιοχή. Ο Ντένις σφράγισε την εξαιρετική του εμφάνιση και το τρίποντο των φιλοξενούμενων με γκολ στις καθυστερήσεις (90+1’).

Η Νιούκαστλ έμεινε μακριά από τη νίκη για ακόμη μια αγωνιστική, αλλά απέφυγε την τρίτη διαδοχική ήττα, μένοντας στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο. Αν και οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι. Μάλιστα στο 87’ ακυρώθηκε τέρμα του Μπεντέκε για το 2-1, καθώς μέσω του VAR κρίθηκε ότι υπήρχε φάουλ. Ο Βέλγος επιθετικός είχε ανοίξει το σκορ από κοντά στο 56’, ενώ ο Γουίλσον απάντησε στο 65’ με ψαλιδάκι και κράτησε όρθια την ομάδα του Τζόουνς. Η ομάδα του Μιλιβόγεβιτς πίεσε στο τέλος, αλλά οι «καρακάξες» άντεξαν.

Ο Μορένο έσωσε τη Λιντς κόντρα στη Γουλβς, στερώντας στους φιλοξενούμενους την τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη τους (1-1). Ο Ισπανός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (90+4’), στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σα. Η οποία είχε προβάδισμα από το 10’, όταν ο Χάρισον πλαγιοκόπησε από τα δεξιά, ο Χιμένες μπήκε στη φάση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει εστία και ο Χι-Τσαν, ο οποίος ευνοήθηκε από την κόντρα εκτέλεσε για το 0-1.