Γουλβς - Έβερτον 2-2: Ο Χιμένες… έσωσε τον βαθμό

Ο Ραούλ Χιμένες με γκολ στο 80' έσωσε την Γουλβς στην εντός έδρας αναμέτρηση, με αντίπαλο την Έβερτον..

Η Έβερτον του Μάρκο Σίλβα είχε δύσκολη αποστολή καθώς, ταξίδεψε στην έδρα της σκληροτράχηλης Γουλβς, για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

Τα «Ζαχαρωτά» άνοιξαν το σκορ στο 16' μετά από κεφαλιά του Mάικλ Κέιν, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Γάλλου κεντρικού αμυντικού, Γουιλί Μπολί στρώθηκε στον Ριτσάρλισον και από κοντά αυτός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ρουί Πατρίσιο.

Στο 40' η Έβερτον έμεινε με 10 παίκτες αφού ο αρχηγός της Φιλ Τζαγιέλκα, έκανε σκληρό φάουλ στον Γιότα λίγο έξω από την περιοχή, από το φάουλ προήλθε το γκολ της Γουλβς με τον Ρούμπεν Νέβες με καταπληκτική εκτέλεση να γράφει το 1-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες και η Έβερτον στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης, ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ριτσάρλισον να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα μετά από ωραία συνεργασία με τον Σεκ Τοσούν ο Βραζιλιάνος πλάσαρε υποδειγματικά για το 2-1 της ομάδας του Λίβερπουλ.

Η Γουλβς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 80', o Ρούμπεν Νέβες που ήταν ο καλύτερος του γηπέδου για τους «Λύκους», έκανε καταπληκτική σέντρα  με τον 27χρονο Μεξικανό επιθετικό Ραούλ Χιμένεθ, να νικάει τον Μάικλ Κέιν στον αέρα και γράφει το τελικό 2-2 στο «Molineux».

Πηγή: Sdna.gr