Στο… τρένο για Ευρώπη! (vid)

«Φρένο» στο σερί της Λέστερ έβαλε η Έβερτον και… ξέφυγε για Ευρώπη!

Μετά από ένα ημίχρονο σε ξέφρενους ρυθμούς, τα «ζαχαρωτά» διέλυσαν 4-2 τις «αλεπούδες», αποσπάστηκαν στο +10 από την όγδοη Γουέστ Μπρομ και έπιασαν την Άρσεναλ, η οποία, όμως, έχει τρία ματς λιγότερα.

Εκμεταλλευόμενη, λοιπόν, το γεγονός ότι και η έβδομη θέση δίνει ευρωπαϊκό «εισιτήριο», η ομάδα του Λίβερπουλ ετοιμάζει ήδη βαλίτσες για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Σε φοβερή μέρα βρέθηκε ο Ρομέλου Λουκάκου, που, ουσιαστικά, «καθάρισε» τη νίκη, ενώ ο Κέβιν Μιραλάς έβγαλε δύο ασίστ.

Τα «ζαχαρωτά» αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους, με τον Ντέιβις να ανοίγει το σκορ 30 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, όμως αυτοί έδειξαν άριστα αντανακλαστικά. Αρχικά, ισοφάρισαν στο τέταρτο λεπτό με τον Σλιμανί, ενώ στο 10' ο Άλμπριγκτον έδωσε τα ηνία του σκορ (2-1) στις «αλεπούδες».

Αυτό που δεν κατάφεραν να κάνουν, όμως, ήταν να σταματήσουν τον Λουκάκου, ο οποίος, με τη βοήθεια του Γιαγκιέλκα, σταμάτησε το νικηφόρο σερί έξι αγωνιστικών της Λέστερ και έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην Έβερτον.

Ο Βέλγος επιθετικός ισοφάρισε στο 23', ενώ στο 41' ο Μιραλάς «σέρβιρε» στον Γιαγκέλκα το γκολ της ανατροπής. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λουκάκου «χτύπησε» ξανά για το 4-2, «κλειδώνοντας» την ανατροπή και το σημαντικό «τρίποντο».