Πεντάρα στην Παρί η Αρσεναλ! (vid)

Έπαιξε βασικός ο Παπασταθόπουλος

Η Άρσεναλ με τον Παπασταθόπουλο στο αρχικό σχήμα της συνέτριψε με 5-1 τη... νεανική ομάδα της Παρί Σεν Ζερμέν. Με λάθη ο Μπουφόν.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Μεσούτ Οζίλ έπειτα από ωραία σέντρα του Ομπαμεγιάνγκ. Στο 59ο λεπτό οι Παριζιάνοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Κολάσινατς ανέτρεψε τον Γουεά. Ο Ν' Κουκού ανέλαβε την εκτέλεση στο 60' κι έφερε το ματς στα ίσα. Ωστόσο, έπειτα από επτά λεπτά, η Άρσεναλ πήρε πάλι το προβάδισμα.

Ο Σμιθ-Ρόου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λακαζέτ πρόλαβε τους αμυντικούς της Παρί κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 71' ο Μπουφόν έκανε άστοχη έξοδο και ο Λακαζέτ πέτυχε το 3-1. Ο Χόλντινγκ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στο 87' σημείωσε το 4-1. Ο Ν' Κετία στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 5-1. Βασικός ο Παπασταθόπουλος που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό. Δεν αγωνίστηκε ο Μαυροπάνος.

Αρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Λένο, Μπεγερίν, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Ελνενί, Μχιταριάν, Οζίλ, Ιβόμπι, Ομπαμεγιάνκ.

Παρί (Τόμας Τούχελ): Μπουφόν, Ζορζέν, Μπε Σο, Ντιαρά, Ριμάν, Ν' Σοκί, Μπερνέντ, Ραμπιό, Νκουκού, Γουεά, Τουφικί