Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Άρσεναλ! (vid)

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας με δραματικό τρόπο η ομάδα του Αρτέτα

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Άρσεναλ με περιπετειώδη τρόπο. Οι «κανονιέρηδες» ισοφαρίστηκαν σε 11 από τη Σέφιλντ στο 87ο λεπτό αλλά στο 90+1’ οι Θεμπάγιος έκανε το 2-1 κι έστειλε την ομάδα του Αρτέτα στον επόμενο γύρο.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ρόμπινσον κόντραρε και πέρασε λίγο έξω ενώ στο 9’ η Σέφιλντ σκόραρε με τον Λούντστραμ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 13ο λεπτό, το σουτ του ΜακΜπέρνι έξυσε τα δοκάρια της Άρσεναλ, ενώ στο 23’ η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λακαζέτ από τον Μπάσαμ και ο Πεπέ έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 29ο λεπτό ο Χέντερσον έσωσε μετά από σουτ του Λακαζέτ και στο 43’ το σουτ του Τίρνεϊ πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μαρτίνεθ σταμάτησε εντυπωσιακά τον Νόργουντ και στην κόντρα ο Τίρνεϊ έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Πεπέ από ιδανικό σημείο, πλασάρε άστοχα.

Στο 48ο λεπτό η κεφαλιά του ΜακΜπέρνι πέρασε μόλις έξω και στο 56’ ο Χέντερσον έκανε το γέμισμα και παραλίγο να σκοράρει στο άλλο τέρμα!

Στο 58ο λεπτό το γκολ του ΜακΓκόλντρικ ακυρώθηκε σωστά,  ενώ στο 60’ η κεφαλιά του Μπάσαμ πέρασε λίγο έξω και στο 87’ ο Κολάσινατς έρκανε τραγικό λάθος και ο ΜακΓκόλντρικ από κοντά με προβολή έγραψε το 1-1.

Ωστόσο στο 90+1’ ο Πεπέ άφησε στον Θεμπάγιος που έκανε την κίνηση από δεξιά στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 2-1.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Ίγκαν, Μπάσαμ (76’ Σαρπ), Ρόμπινσον, Μπάλντοκ (62’ Φρίμαν), Στίβενς, Νόργουντ, Φλεκ, Λούντστραμ (35’ Μπεργκ), ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνεθ, Μουστάφι, Μέιτλαντ Νάιλς, Λουίζ (54’ Χόλντινγκ), Τίρνεϊ, Τζάκα, Γουΐλοκ (66’ Θεμπάγιος), Κολάσινατς, Λακαζέτ (66’ Ενκετιά), Πεπέ (90+3’ Παπασταθόπουλος), Σακά

Πηγή: aek365.org