Άρσεναλ – Μαν. Γιουνάιτετ 2-0: Πάτησαν... σεντόνι οι Κανονιέρηδες (vid)

Οι Λονδρέζοι με τη νίκη τους προσπέρασαν τη σημερινή τους αντίπαλο και βρίσκονται πλέον στην 4η θέση

Πολύ σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε σήμερα η Άρσεναλ επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτετ (πρώτη ήττα επί εποχής Σόλσκιερ) στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Οι κανονιέρηδες πήραν προβάδισμα στο 12ο λεπτό όταν ο Τσάκα με ένα δυνατό και «παράξενο» σουτ εκτός περιοχής ξεγέλασε τον Ντε Χέα στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα. Το 2-0 στο 69΄ ο Ομπαμεγιάνγκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λακαζέτ από μαρκάρισμα του Φρεντ. Με τη σημερινή της νίκη η Άρσεναλ ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο +2 από την Γιουνάιτετ που έμεινε στους 58 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ του αγώνα ήρθε από τα πόδια των γηπεδούχων. Στο 8΄ ο Ομπαμεγιάνγκ δοκίμασε το πόδι του από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά. Ένα λεπτό αργότερα ο Λουκάκου με πλασέ έπειτα από σέντρα του Γιανγκ, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 12ο λεπτό η Άρσεναλ βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Τσάκα με την μπάλα να παίρνει παράξενη τροχιά και να ξεγελάει την Ντε Χέα. Στο 19΄ η Γιουνάιτετ είχε 2ο δοκάρι από το σουτ που πραγματοποίησε ο Φρεντ εκτός περιοχής. Στο 22΄ ο Νάιλς έκανε την προώθηση και έδωσε εντός περιοχής στον Ράμσεϊ, αλλά το σουτ του Ουαλού έφυγε αρκετά πάνω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ένα καλό σουτ του Λακαζέτ έκοψε με το σώμα του ο Σμόλινγκ. Στο 35΄ ο Λακαζέτ έπιασε το συρτό σουτ εκτός περιοχής ενώ βρισκόταν σε ανισορροπία με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ. Στο 37ο λεπτό η Γιουνάιτετ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λουκάκου πέρασε το Λένο και έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ πρόλαβε να πέσει και να σώσει.

Β΄ Ημίχρονο: Στο 49΄ ο Ράσφορντ εξαπέλησε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα ο Λένο, με ακόμη μια τεράστια απόκρουση, είπε όχι σε κοντινό πλασέ και πάλι του Λουκάκου. Στο 53ο λεπτό η ωραία και δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ράσφορντ έφυγε λίγο πλάγια από την εστία του Λένο. Στο 66΄ ο Τσάκα, από θέση λίγο έξω από την περιοχή, έκανε με τη μια το χαμηλό σουτ, αλλά αυτό δεν απείλησε τον Ντε Χέα. Στο 69ο λεπτό η Άρσεναλ πήρε προβάδισμα δυο γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ την οποία κέρδισε ο Λακαζέτ από μαρκάρισμα του Φρεντ. Στο 71΄ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Λακαζέτ, έπειτα από λάθος εκτίμηση του Λίντελοφ βρέθηκε εντός περιοχής αλλά το σουτ του έφυγε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντε Χέα. Στο 91΄ ο Ράσφορτν έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Λένο μάζεψε σταθερά.

Κοουτσάρισμα:

Έμερι (Άρσεναλ): Σε σχηματισμό 3-4-1-2 παράταξε τους κανονιέρηδες ο Ισπανός τεχνικός. Προσπάθησαν κυρίως να δημιουργήσουν ευκαιρίες με ανάπτυξη από τα πλάγια με τα ανεβάσματα των Κολάσινακ και Νάιλς. Κατάφερε να πάρει προβάδισμα από ένα σουτ εκτός περιοχής στο 12ο λεπτό και να το διπλασιάσει χάρις σε μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οπισθοχώρησαν στο Β΄ μέρος ωστόσο κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Σόλσκιερ (Μαν. Γιουνάιτετ): Με 3-4-1-2 φαινόταν ότι θα ξεκινούσε τον αγώνα και ο προπονητής της Γιουνάιτετ, ωστόσο ο Νορβηγός έπαιξε περισσότερο με ένα 4-4-2 και τον Πογκμπά στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής. Βρήκε φάσεις να σκοράρει στο Α΄ μέρος αλλά πότε τα δοκάρια και πότε ο Λένο δεν της το επέτρεψαν. Κάπου προς το τέλος του ημιχρόνου το γύρισε σε 3-5-2 με τον Πογκμπά να κινείται κεντρικά, ωστόσο και πάλι, παρά τις όποιες προσπάθειες δεν κατάφερε να σκοράρει.

Διακριθέντες:

Ο Λένο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με πολύ σπουδαίες επεμβάσεις που κράτησαν ανέπαφη την εστία του και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Απογοητεύσαντες:

Φέρει ευθύνη στο γκολ του Τσάκα ο Ντε Χέα. Ο Ισπανός κίπερ βιάστηκε να κάνει βήμα πριν την εκτέλεση του σουτ με αποτέλεσμα να μην φτάσει την (δύσκολη) πορεία που ακολούθησε η μπάλα. Μέτρια εμφάνιση και από τον Μάτιτς.

Διαιτησία: Σωστός στις κίτρινες κάρτες που έδωσε ο Μος. Η όποια κριτική μπορεί να γίνει αφορά τον καταλογισμό του πέναλτι για την Άρσεναλ στο 68΄. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι δυνατό που να οδηγεί τον Λακαζέτ να βρεθεί στο έδαφος.

Άρσεναλ (Έμερι): Λένο, Παπασταθόπουλος, Κοσιενλί, Μονρεάλ,Μίτλαντ-Νάιλς, Ράμσει, Τσάκα, Κολάσινακ, Οζίλ (Ιγουόμπι 76΄), Λακαζέτ (Νκέτια 87΄), Ομπαμεγιάνγκ (Σουάρες 80΄).

Μαν. Γιουνάιτετ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Σο, Μάτιτς (Γκρίνγουτ 81΄), Φρεντ, Νταλότ (Μαρτιάλ 70΄), Πογκμπά, Ράσφορντ, Λουκάκου.

Σκόρερ: Τσάκα (12΄), Ομπαμεγιάνγκ (69΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Παπασταθόπουλος, Κολάσινακ / , Μάτιτς, Πογκμπά

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τζόναθαν Μος

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση