Άρσεναλ - Τότεναμ 4-2: Σούπερ ντέρμπι με σούπερ ανατροπή για τους «Gunners»

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Άρσεναλ!

Τεράστια ανατροπή για την Άρσεναλ, ανέτρεψε το εις βάρος της 1-2 του 1ου ημιχρόνου, κάνοντας το σε 4-2 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ομπάμεγιανγκ. Το σκορ άνοιξε ο Γκαμπονέζος επιθετικός, γύρισε το σκορ η Τότεναμ με τους Ντάιερ και Κέιν, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο τα γκολ των Ομπάμεγιανγκ, Λακαζέτ και Τορρέιρα έφεραν την Άρσεναλ 4η στους 30 βαθμούς, ισόβαθμη με την Τότεναμ.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε η γηπεδούχος Άρσεναλ, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ασταμάτητο πρέσινγκ. Αυτό απέδωσε μιας και μόλις στο 9 οι «Κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ομπάμεγιανγκ, μετά το ανόητο λάθος του Βερτόνγκεν να απλώσει το χέρι του. Η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει για ένα 2ο γκολ, ωστόσο η Τότεναμ έχασε δύο καλές στιγμές με πρωταγωνιστή τον Σον, ωστόσο αποκρούστηκαν από τον Λένο. Ωστόσο ο Γερμανός τερματοφύλακας δεν αντέδρασε αποτελεσματικά και ο Ντάιερ στο 30 έκανε με κεφαλιά το 1-1 μετά από χτύπημα φάουλ του Έρικσεν. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά 4 λεπτά αργότερα, ο Χόλντινγκ παραχώρησε πέναλτι και ο Κέιν έκανε το 1-2 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους ποδοσφαιριστές του Ποκετίνο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Άρσεναλ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Μουστάφι ανάγκασε τον Γιορίς σε εκπληκτική επέμβαση, με τη βοήθεια του δοκαριού.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με στόχο να ισοφαρίσει το παιχνίδι μπήκε στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο την πρώτη καλή στιγμή την είχε η Τότεναμ όταν η πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Κέιν, από πλάγια, αποκρούστηκε από τον Λένο. Όμως λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Ομπάμεγιανγκ με ένα εξαιρετικό, φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή άφησε «άγαλμα» τον Γιορίς και έγραψε το 2-2. Αυτό ήταν το 10ο γκολ για τον πρώτο σκόρερ της φετινής Premier League Γκαμπονέζο επιθετικό. Στο 67 το λάθος του Μπεγιερίν έδωσε την ευκαιρία στον Σον να απειλήσει, ωστόσο το σουτ του αποκρούστηκε από τον Λένο. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 74 το λάθος του Φόιθ εκμεταλλεύτηκε ο Λακαζέτ και σε συνδυασμό με το γεγονός πως η μπάλα κόντραρε και στον Ντάιερ, ο Γάλλος έγραψε το 3-2 για την Άρσεναλ. Μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Τορρέιρα έδωσε διαστάσεις θριάμβου γράφοντας το 4-2 μετά από εξαιρετική κάθετη του Ομπάμεγιανγκ. Στο 84 ο κακός σήμερα Βερτόνγκεν δέχθηκε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε. Αυτή η νίκη φέρνει την Άρσεναλ στους 30 βαθμούς με την Τότεναμ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Άρσεναλ: Εξαιρετικός σήμερα ο Ομπάμεγιανγκ με 2 γκολ και ασίστ, από κοντά και οι Σωκράτης και ο σκόρερ του 4ου γκολ, Τορρέιρα

Τότεναμ: Στο 1ο ημίχρονο ήταν οι Σον και Φόιθ, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο δεν ξεχώρισε κάποιος για τους Σπερς

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Άρσεναλ: Κανείς δεν απογοήτευσε, αντίθετα έβαλε ο καθένας τη δική του σφραγίδα για αυτή τη τεράστια νίκη

Τότεναμ: Τραγικός σήμερα ο Βερτόνγκεν, μιας και παραχώρησε εύκολο πέναλτι, ενώ στο τέλος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Άρσεναλ (Έμερι): Μεγάλη νίκη για την ομάδα του, παραμένει αήττητος από τον Άυγουστο

Τότεναμ (Ποκετίνο): Οδυνηρή ήττα για την ομάδα του, δεν εκμεταλλεύτηκε το 1-2 του ημιχρόνου

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Mike Dean): Πολύ σωστός σε όλες τις υποδείξεις του ο Άγγλος διαιητής

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Άρσεναλ (Έμερι): Λένο, Μπεγιερίν, Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ, Μουστάφι (Γκεντουζί 71'), Κολάσινατς, Τσάκα, Ιβόμπι (Λακαζέτ 46'), Τορρέιρα, Μκιταριάν (Ράμσεϊ 46'), Ομπάμεγιανγκ.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γιορίς, Οριέ, Βερτόνγκεν, Φόιθ, Ντέιβις (Ρόουζ 81'), Ντάιερ, Άλι (Γουίνκς 78'), Σισσοκό, Έρικσεν, Σον (Μόουρα 78'), Κέιν.

Σκόρερς: Ομπάμεγιανγκ (9'), (56'), Λακαζέτ (74'), Τορρέιρα (77')/ Ντάιερ (30'), Κέιν (34')

Κίτρινες Κάρτες: Τσάκα, Μουστάφι / Βερτόνγκεν, Άλι

Κόκκινες Κάρτες: -/ Βερτόνγκεν

Διαιτητής: Mike Dean

Γήπεδο: Emirates