Άρσεναλ-Κάρντιφ 2-1: Νίκη τετράδας (vid)

Έπιασε την Τσέλσι στην τέταρτη θέση

Η Άρσεναλ έκανε το καθήκον της, καθώς κέρδισε με 2-1 την Κάρντιφ κι έπιασε την Τσέλσι στην 4η θέση, αλλά έχει και ματς παραπάνω. Στη ζώνη του υποβιβασμού παραμένουν οι Ουαλοί.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Κολάσινατς έβγαλε τη σέντρα από αριστερά αλλά ο Έθεριτζ πρόλαβε τον Λακαζέτ, ενώ στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τορέιρα, ο Λακαζέτ δεν βρήκε για λίγο την μπάλα. Στο 12ο λεπτό ο Ριντ έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ που έξυσε το δοκάρι του Λένο, ενώ στο 15’ η κεφαλιά του Πάτερσον πέρασε λίγο έξω.

Οι «κανονιέρηδες» το πάλεψαν περισσότερο στην επανάληψη και στο 65’ κέρδισαν πέναλτι και ο Ομπαμεγιάνγκ από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-0. Στο 68 ο Έθεριτζ είπε όχι σε σουτ του Οζίλ, ενώ στο 75’ ο Λένο είπε όχι σε κεφαλιά του Μπαμπά.

Και στο 83’ ο Λακαζέτ έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά και πλασάρε για το 2-0, ενώ στο 90+4' οι Ουαλοί μείωσαν σε 2-1 με τον Μέντες Λάινγκ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λιχτστάινερ (60’ Τζένκινσον), Μουστάφι, Μονρεάλ, Κολάσινατς, Ελνενί (46’ Ιβόμπι), Γκουεντουζί, Τορέιρα, Οζίλ (76’ Ράμσεϊ), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Πελτιέ, Μανγκά, Μπαμπά, Μπένετ, Άρτερ (81’ Χάρις), Γκούναρσον, Ραλς, Ριντ (70’ Μέντες Λάινγ), Πάτερσον, Νιάς (73’ Ζοχορέ)