Απτόητη και στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι, πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου η Τότεναμ!

Συνέχεια στις εξαιρετικές τις εμφανίσεις έδωσε η Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας στο «Etihad» της Μπέρνλι με το «χορταστικό» 5-0. Μόνη πρώτη πλέον η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, στο +2 από την Τσέλσι.

Με διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς τον αγώνα μπήκε στο παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι. Μόλις στο 17’, οι «πολίτες» πήραν κεφάλι στο σκορ με κοντινή προβολή του Αγκουέρο μετά από γύρισμα του Σίλβα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου είχαν τεράστια ευκαιρία να πετύχουν ακόμα ένα γκολ, με το πλασέ όμως του Αργεντινού από πλεονεκτική θέση να περνάει άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ανέβασε στροφές πετυχαίνοντας ακόμα τέσσερα γκολ. Μέσα σε ένα δίλεπτο ανέβασαν τον δίκτυ του σκορ στο 3-0, με τα γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα (54’) και Φερναντίνιο (56’). Ο Μαχρέζ στο 83’ με ένα καταπληκτικό πλασέ έκανε το 4-0, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Σανέ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Με την νίκη αυτή οι πρωταθλητές παραμένουν αήττητοι μετά από εννιά αγωνιστικές, όντας πρώτη με 23 βαθμούς.

Την έβδομή της νίκη στη φετινή Premier League πανηγύρισε η Τότεναμ, κερδίζοντας με 1-0 το λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Γουέστ Χαμ, στο Ολυμπιακό Στάδιο της αγγλικής πρωτεύουσας.

Τα «σπιρούνια» μπήκαν δυνατότερα από τη Γουέστ Χαμ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού στο 10’, με τον Φαμπιάνσκι να αποκρούει σε κόρνερ ένα επικίνδυνο σουτ του Σισοκό. Στο 39’ ο προπονητής της Γουέστ Χαμ, Μάνουελ Πελεγκρίνι, αναγκάστηκε να βάλει στο παιχνίδι τον Ντιανγκανά στη θέση του Γιαρμολένκο, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα στον αστράγαλό του. Πέντε λεπτά αργότερα, (44’) η Τότεναμ, η οποία ήταν σαφώς η πιο δραστήρια από τις δύο ομάδες καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πήρε το προβάδισμα με τον Λαμέλα να εκμεταλλεύεται ιδανικά μια ωραία σέντρα του Σισοκό, στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Γουέστ Χαμ μπήκε επιθετικά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στο 48’, αλλά ο Γιορίς απέκρουσε εντυπωσιακά μια κεφαλιά του Αρναούτοβιτς. Τα «σφυριά» συνέχισαν να πιέζουν την Τότεναμ, η οποία όσο περνούσαν τα λεπτά οπισθοχωρούσε όλο και περισσότερο, ψάχνοντας στις αντεπιθέσεις ένα ακόμα γκολ. Ο Αρναούτοβιτς ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών της Γουέστ Χαμ, αλλά βρήκε απέναντί του έναν φανταστικό Γιορίς, που του αρνήθηκε το γκολ σε ακόμα δύο περιπτώσεις στο 60’ και στο 89’, δηλώνοντας παρών όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε νικήτρια με 1-0 την Τότεναμ, η οποία έφτασε τους 21 βαθμούς και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή, αφήνοντας στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού την Γουέστ Χαμ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας

Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας παρέμεινε η Νιούκαστλ. Χωρίς νίκη παραμένουν οι «καρακάξες» μετά από εννιά αγωνιστικές, καθώς ηττήθηκαν μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» από την Μπράιτον (1-0). Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Καγιάλ στο 29’ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Πανδαισία τερμάτων στο Κάρντιφ, με τέσσερα γκολ στο πρώτο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη κόντρα στη Φούλαμ (4-2). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Σούρλε (11’), με τους γηπεδούχους να φέρνουν «τούμπα» το ματς μέσα σε πέντε λεπτά. Συγκεκριμένα, οι Μέρφι (15’) και Ρέιντ (20’) έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους. Στο 34’ ο Σεσενιόν έφερε στα ίσα το παιχνίδι.Στη επανάληψη η Κάρντιφ βρήκε δύο ακόμα γκολ, στο 65’ με τον Πάτερσον και στο 88’ με τον Χάρις, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Την πέμπτη της νίκη πανηγύρισε η Γουότφορντ, επικρατώντας εκτός έδρας της Γουλβς με σκορ 2-0. Τα γκολ για την ομάδα του Χάβι Γκρασία μέσα σε ένα δίλεπτο οι Καπουέ (20’) και Περέιρα (21’).

Στραβοπάτημα για την Μπόρνμουθ που έχασε την ευκαιρία να βρεθεί, έστω και προσωρινά, στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος. Τα «κεράσια» έμειναν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα με τη Σαουθάμπτον, φτάνοντας τους 17 βαθμούς. Στα χαμηλά πατώματα της κατηγορίας παραμένουν οι «άγιοι».