Ανατροπή και νίκη... μετά από δύο μήνες για Έβερτον!

Κέρδισε την Άρσεναλ με 2-1

Επιτέλους νίκη για την Έβερτον, που τούμπαρε την Άρσεναλ» την κέρδισε με 2-1 και πήρε το πρώτο της τρίποντο από τα τέλη Σεπτέμβρη. Ανάσα για τα «ζαχαρωτά», χαμένο έδαφος στη μάχη της τετράδας για τους Λονδρέζους.

Δύο ακυρωθέντα γκολ είχε ο Ριτσάρλισον, με το 2ο να είναι πραγματικά στα χιλιοστά.

Στο 13ο λεπτό το σουτ του Ριτσάρλισον πέρασε έξω όπως και το σουτ του Ντουκουρέ στο 25’ ενώ στο 44’ ο Ριτσάρλισον σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Όμως στο 45+2’ ο Τίρνεϊ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Όντεγκααρντ με όμορφο πλασέ από το πέναλτι, άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ.

Στο 47’ ο Ράμσντεϊλ είπε όχι σε σουτ του Γκόρντον από δεξιά, ενώ στο 57’ ακυρώθηκε κι άλλο γκολ του Ριτσάρλισον κι αυτή τη φορά για ένα χιλιοστό.

Τελικά στο 79ο λεπτό ο Γκρέι έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ριτσάρλισον με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 84’ μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Ενκετιά πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πίκφορντ.

Στο 90+1’ο Κόουλμαν με τάκλιν έσωσε μετά από σουτ του Όντεγκααρντ και στο 90+3’ ο Γκρέι με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Ράμσντεϊλ για το 2-1.

Στο 90+6’ ο Ράμσντεϊλ είπε όχι εντυπωσιακά σε πλασέ του Ιβόμπι από κοντά και στο 90+8' το διαγώνιο πλασέ του ομπαμεγιάνγκ από δεξιά, έφυγε μόλις έξω.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Μίνα (31’ Χολγκέιτ), Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόρντον (87’ Ιβόμπι), Γκρέι, Τάουνσεντ (66’ Γκόμες), Ριτσάρλισον

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Τίρνεϊ (65’ Ταβάρες), Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τζάκα, Παρτέι, Όντεγκααρντ, Μαρτινέλι (70’ Ενκετιά), Σακά, Λακαζέτ (85’ Ομπαμεγιάνγκ)

Πηγή: aek365.org