Τσέλσι - Μάντσεστερ Γ. 2-2: Ματσάρα με τα όλα της και ισοπαλία

Ο Ρος Μπάρκλεϊ είπε την τελευταία λέξη και έσωσε τους «Μπλε»

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα η Τσέλσι και η Μάντσεστερ Γουνάιτεντ έμειναν στο 2-2. Οι «Μπλε» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Ρούντιγκερ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρσιάλ έφερε τα πάνω κάτω. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Μπάρκλεϊ στο 96’ όταν με το κεφάλι διαμόρφωσε το 2-2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

A’ ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο γήπεδο με στόχο να πετύχουν κάποιο τέρμα από νωρίς. Στα πρώτα λεπτά η Γιουνάιτεντ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορέσει να γίνει απειλητική. Αντίστοιχα όμως ούτε η Τσέλσι βρήκε την τεράστια ευκαιρία. Στο 10’ του αγώνα ο Αζάρ προσέγγισε απειλητικά την περιοχή του Ντε Χέα, όμως ο Μάτιτς τον σταμάτησε με φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουίλιαν, όμως από εξαιρετική θέση (1-2 μέτρα έξω απ’ την περιοχή) έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά έξω. Στο 21’ όμως οι «Μπλε» βρήκαν το τέρμα που ήθελαν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρούντιγκερ έφυγε απ’ το μαρκάρισμα του Πογκμπά και από εξαιρετική θέση νίκησε με το κεφάλι τον Ντε Χέα για το 1-0. Οι Λονδρέζοι δεν ανέβασαν στροφές, όμως απ’ την άλλη ούτε η Γιουνάιτεντ ήταν απειλιτική. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μόνο μια κακή κεφαλιά του Λουκάκου μπορεί να καταγραφεί ως τελική.

Β’ ημίχρονο

Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 47’ ο Μοράτα βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στον Ντε Χέα. Στο 51’ ο Αζάρ έδωσε ωραία στον Λουίζ, αυτός πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Σμόλιγνκ έβαλε κόντρα. Στο 55’ ο Μαρσιάλ έγραψε το 1-1 μετά από μια φάση διαρκείας και με πρώτη επέμβαση του Κέπα σε σουτ του Μάτα, ο Γάλλος βρέθηκε σε θέση βολής και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 66’ ο Λουίζ έχασε καλή στιγμή με το κεφάλι, ενώ στο 70’ ο Καντέ απείλησε με σουτ, όμως ο Ντε Χέα του είπε όχι. Η Τσέλσι πίεζε για το 2ο τέρμα, όμως η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που το βρήκε σε μια αντεπίθεση με δράση για ακόμη μια φορά τον Μαρσιάλ. Από εκεί και πέρα η Γιουνάιτεντ κρατούσε σχετικά εύκολα το σκορ. Στο 92’ το σουτ του Αζάρ πέρασε έξω, ενώ στο 94’ ο Λουίζ δεν μπόρεσε να κερδίσει στον αέρα τον Λουκάκου. Στο 96’ ο Λουίζ σημάδεψε το δοκάρι και στην πορεία όμως ο Μπάρκλεϊ έγραψε το 2-2 με το κεφάλι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Τσέλσι: Ο Μπάρκλεϊ με τέρμα στο φινάλε έσωσε το βαθμό για την ομάδα του. Χρυσή αλλαγή του προπονητή του και σαφώς στους διακριθέντες για την ομάδα του Λονδίνου.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Με δυο δικά του τέρματα ο Μαρσιάλ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά. Δυσκολεύτηκε στα πρώτα στάδια του αγώνα ώστε να γίνει απειλητικός, όμως δεν τα κατάφερε. Στις δυο ευκαιρίες που βρήκε όμως σκόραρε και σαφώς και του αξίζει μια θέση στην κατηγορία αυτή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Τσέλσι: Ο Κόβασιτς κινήθηκε στη μετριότητα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και η Γιουνάιτεντ έφερε τα πάνω κάτω. Δεν είχε το καθαρό μυαλό για να βοηθήσει την ομάδα και ήταν ο ποδοσφαιριστής που υστέρησε

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Ράσφορντ ήταν αρκετά πίσω απ’ τις δυνατότητες του και αυτό ήταν πρόβλημα για την ομάδα του Μουρίνιο.