Γυναικείο ποδόσφαιρο: 31.000 θεατές στο ντέρμπι του Μάντσεστερ

Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 5.265 στο Μπράιτον-Άρσεναλ

Ρεκόρ στο πρωτάθλημα γυναικών της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ σημειώθηκε το Σάββατο. Συγκεκριμένα, για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες του Μάντσεστερ, Σίτι και Γιουνάιτεντ.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο “Έτιχαντ” και τον παρακολούθησαν 31.213 θεατές, αριθμός ρεκόρ για το Νησί! Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 5.265 στο Μπράιτον-Άρσεναλ.

Η γηπεδούχος Μάντσεστερ Σίτι, στο ημίχρονο του αγώνα εξέδωσε ανακοίνωση ευχαριστώντας όσους έδωσαν το “παρών” στο γήπεδο για την πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία των δυο ομάδων σε επίπεδο γυναικών.

“Περισσότεροι από 31.000 από εσάς είστε σήμερα στο Έτιχαντ, ένα ρεκορ για το πρωτάθλημα γυναικών της Πρέμιερ Λιγκ. Σας ευχαριστούμε”, αναφέρει το σχετικό tweet της Σίτι.

Για την ιστορία, οι γηπεδούχες επικράτησαν με 1-0, με ένα εκπληκτικό τέρμα της 24χρονης Σκωτσέζας Κάρολι Γουέιρ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης, με δυνατό σουτ έξω από τη γωνία της περιοχής. Μάλιστα, ενώ κανονικά η Σίτι χρησιμοποιεί ως έδρα το γήπεδο “Ακάντεμι”, χωρητικότητας 7.000 θεατών, για τον συγκεκριμένο αγώνα επελέγη το “Έτιχαντ” της ανδρικής ομάδας, λόγω της αναμενόμενης μεγάλης προσέλευσης του κόσμου.

Για τη δε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, φέτος είναι η πρώτη παρουσία της στη Women’s Super League, μιας και την προηγούμενη σεζόν κέρδισε την άνοδο ως πρωταθλήτρια της Women’s Championship.

Πηγή: kingsport.gr

Αγγλία: Τελευταία Ενημέρωση