Τρομερή ανατροπή η Νις, κάζο για Λιόν

Η Λιόν προηγούνταν 0-2 μέχρι το 80', με την ομάδα της Νίκαιας να γυρίζει τούμπα το ματς και να επικρατεί 3-2

Μετά το "3 στα 3", μεσοβδόμαδα στο Europa League, η Λιόν είχε βάλει τις βάσεις για διπλό στη Νίκαια, που θα την έφερνε στη δεύτερη θέση. Όμως, η ομάδα του Πιέλ έπαθε μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και η Νις, με φοβερή ανατροπή έφτασε στη νίκη με σκορ 3-2. Αποτέλεσμα που φέρνει τη Νις στη δεύτερη θέση.

Στο 11ο λεπτό, ο Ντελόρ της Νις θέλησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σουτάροντας από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 34ο λεπτό, η Λιόν άνοιξε το σκορ. Με πάσα πίσω από τη σέντρα, ο Εκαμπί βρέθηκε ανάμεσα από δυο αντιπάλους, σούταρε, ο γκολκίπερ Μπενίτες απέκρουσε και ο Καμερουνέζος φορ, στην επαναφορά, σκόραρε για το 0-1. Στο 61' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, με τον Καντεβέρε και τελικά, βρήκαν το δεύτερο γκολ στο 68ο λεπτό. Στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πακετά πάσαρε στον Αουάρ και εκείνος σημάδεψε γωνία για το 0-2 της Λιόν.

Όμως, τα πάντα ήρθαν τούμπα στο τελευταίο 10λεπτο. Η Νις δεν το έβαλε κάτω και στο 80ο λεπτό, ο Γιουσέφ Ατάλ μπήκε στη μεγάλη περιοχή και, από πλάγια θέση, έπιασε το δυνατό σουτ μειώνοντας σε 1-2. Στο 85', ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι υπέρ της Νις. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντελόρ, που ισοφάρισε σε 2-2, στο 88'. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 93', με τον Γκεσάντ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.