Ξέρανε τη Λιόν η Ρεν!(vid)

Σε τελικό μετά από πέντε χρόνια

Τεράστια έκπληξη στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Κυπέλλου Γαλλίας. Η Ρεν νίκησε 3-2 τη Λιόν μέσα στο «Groupama Stadium», σε ένα ματς που είχε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια και συγκεκριμένα το 2014.

Μέτριο και χωρίς φάσεις ήταν το πρώτο ημίωρο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν. Το πρώτο σουτ της Λιόν καταγράφηκε στο 32ο λεπτό, ενώ η Ρεν «σόκαρε» την αντίπαλό της οχτώ λεπτά αργότερα, ανοίγοντας το σκορ με τον Νιάνγκ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Τραορέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο επιθετικός από τη Μπουρκίνα Φάσο πήρε τη… ρεβάνς με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, καθώς έκανε το 1-1, με το ενδέκατο φετινό του γκολ και πρώτο στον θεσμό του Κυπέλλου. Η χαρά της Ολιμπίκ κράτησε λίγα λεπτά, αφού στο 55’, ο Αντρέ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Ρεν. Είκοσι λεπτά αργότερα, η Λιόν έφερε και πάλι το ματς στα ίσια με πέναλτι του Ντεμπελέ, αλλά το ματς είχε πολύ… δρόμο ακόμη. Στο 81’ η Ρεν ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μπενσεμπαϊνί, που διαμόρφωσε το 3-2. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την τεράστια πρόκριση.