Τα… χρειάστηκε, αλλά «επέστρεψε» η Παρί

Δύσκολη νίκη με 3-1 επί της φορμαρισμένης Μονπελιέ για την Παρί...

Ζορίστηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες η Παρί. Η ομάδα του Τούχελ επικράτησε 3-1 της Μονπελιέ εκτός έδρας και έβαλε τέλος στο σερί δύο αγώνων δίχως «τρίποντο» στο πρωτάθλημα. Όπως και στων γηπεδούχων που είχαν κάνει το «4x4» το τελευταίο διάστημα.

Το σκορ άνοιξε ο Νταγκμπά στο 33’, πλασάροντας από κοντά τον Ομλίν μετά το γύρισμα του Ντι Μαρία από τα αριστερά. Κάτι λιγότερο από οκτώ λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να δώσουν απάντηση, με τον Μαβιντιντί να επιμένει και να δικαιώνεται σε φάση διαρκείας. Ο Κεάν έβγαλε το… φίδι απ’ την τρύπα στο 77’, με εντυπωσιακή προσπάθεια που ξεκίνησε εκτός περιοχής και ολοκλήρωσε εντός αυτής με ιδανικό τελείωμα.

Η Μονπελιέ πάλεψε για την ισοφάριση, πίεσε, αλλά δεν τα κατάφερε και οι πρωταθλητές «καθάρισαν» το ματς στις καθυστερήσεις, έπειτα από ωραίο τριγωνάκι, με τον Κουρζάουα να σερβίρει για τον Εμπαπέ που από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.