Συνεχίζει… καυτή η Λοριάν, επιτέλους νίκη για Ανζέ

Η Λοριάν λύγισε τη Ναντ (3-2). Πρώτη νίκη για Ανζέ, επιτέλους χαμόγελα και για τη Νις

Την τρελή της πορεία συνεχίζει στη Ligue 1 η Λοριάν! Η ομάδα του Ρεζί Λε Μπρις λύγισε τη Ναντ με 3-2 και βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της εκκίνηση στο πρωτάθλημα.

Η Ναντ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τον Γκαναγκό στο 13ο λεπτό να κάνει το 1-0 κόντρα στη Λοριάν. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αμέσως αντίδραση και στο 19’ ο Ουαταρά ισοφάρισε για την ομάδα του, γράφοντας το 1-1. Στο 35’ ο Γκαναγκό ξαναχτύπησε διπλασιάζοντας τα τέρματα για τη Ναντ, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στην συνέχεια η Λοριάν άρχιζε να φαίνεται απειλητική και ο Καθλίν στο 60’ έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και ο Κονέ στο 74’ έκανε το 3-1. Ο Σιμόν στο 85’ μείωσε σε 3-2 αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τη Λοριάν να ανεβαίνει στην 4η θέση με 16 βαθμούς και τη Ναντ να βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Ανζέ, η οποία επικράτησε 2-1 της Μονπελιέ! Ο Νορντίν στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ουνού μόλις δυο λεπτά αργότερα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Ανζέ στο 68’ να κερδίζει πέναλτι απ’ όπου ο Μπουφάλ έγραψε το 2-1. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ανζέ να κάνει… σεφτέ και η Μονπελιέ να βρίσκεται στη μέση της βθαμολογίας.

Η Τουλούζ με γκολ του Αμπουκλάλ στο 31ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Ρεμς, η οποία καθόλη τη διάρκεια του ματς δεν φάνηκε καθόλου απειλητική. Οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος πίεζε συνεχώς, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βγάλουν κάποια αντίδραση. Μάλιστα από το 61’ και μετά έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Φίλιπς αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την Τουλούζ να βρίσκεται στην 11η θέση με 8 βαθμούς, ενώ η Ρεμς παραμένει στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Επέστρεψε στις νίκες η Νις, η οποία κατάφερε να περάσει από την έδρα της Αζαξιό (0-1). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που είχε όλο το… ζουμί, αφού το πρώτο πέρασε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Στο 61’ η Αζαξιό είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά η βολίδα του Ελ Ιντρισί σταμάτησε στο δοκάρι. Η Νις έβγαλε αντίδραση και ο Ντελόρ στο 66’ έκανε το 1-0. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι ουραγοί και οι φιλοξενούμενοι να ανεβαίνουν στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα, Στρασβούργο και Κλερμόν έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Λε Μαρσάν στο 88’, κάτι που δεν τους επηρέασε και ιδιαίτερα. Κάπως έτσι το Στρασβούργο έμεινε στην επικίνδυνη ζώνη, με την Κλερμόν να βρίσκεται στην 8η θέση με 10 βαθμούς.