Σκόρπισε τη Ναντ με ρέκορντμαν Μπεν Γιεντέρ η Μονακό

Έκανε χατ-τρικ και οδήγησε τη Μονακό σε επιβλητική νίκη

Μια επιβλητική Μονακό, διέλυσε με 4-1 στο «Λουί Ντε» την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, Ναντ, έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή της τον 32χρονο επιθετικό της, Μπεν Γιεντέρ!

Ο πολύπειρος επιθετικός έφτασε τα 66 γκολ με τη φανέλα των Μονεγάσκων στον 21ο αιώνα, ξεπερνώντας τον Ρανταμέλ Φαλκάο στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ της ομάδας από το 2010 και έπειτα!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τη Μονακό, με τον Εμπολό να της δίνει το προβάδισμα στο 2ο κιόλας λεπτό, ενώ ο Μπεν Γιεντέρ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (6'). Στο 28' ο 32χρονος σκόραρε από κοντά για το 3-0, πριν ολοκληρώσει το χατ-τρικ του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62'. Οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν για το τελικό 4-1 στο 80', με αυτογκόλ του Ενρίκε.

Λίγες ώρες νωρίτερα, η Τουλούζ, έχοντας τον Τσιγγάρα στον πάγκο της, επικράτησε 4-2 της Μονπελιέ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 7ο λεπτό, με γκολ του Κότσα. Ο Σπίρινγκς ισοφάρισε στο 18', ο Αμπουχλάλ έκανε το 2-1 στο 24', ενώ στο 31' ο Τσαϊμπί διαμόρφωσε το 3-1. Με το «καλησπέρα» του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντετζέγκερε έκανε το 4-1, ενώ στο 60 ο Ντέσλερ αποβλήθηκε για την Τουλούζ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για το τελικό 4-2 στο 68' με τον Γουαχί.

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (89' και 91') η Κλερμόν έφυγε με σπουδαίο διπλό (1-3) από την έδρα της ουραγού της βαθμολογίας Αζαξιό, ενώ ισόπαλες ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις Οσέρ-Μπρεστ (1-1) και Τρουά-Ρεμς (2-2).