Πεντάρα πρόκρισης η Λιόν

Η Λιόν συνέτριψε 5-1 την Αζαξιό και προκρίθηκε με άνεση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Πρόκριση επίσης για Λοριάν και Βαλενσιέν

Κάνοντας επίδειξη δύναμης, η Λιόν συνέτριψε με σκορ 5-1 την Αζαξιό και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας. Η Ολιμπίκ φρόντισε με το… καλημέρα να δείξει «ποιος είναι το αφεντικό», αφού μόλις στο 9’ άνοιξε το σκορ με τον Ντεπάι, ενώ στο 22’ ο Σλιμανί έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κορνέ «καθάρισε» την υπόθεση-πρόκριση, κάνοντας το 3-0, ενώ στο 39’ ο Τσέρκι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές, παρ’ όλα αυτά πέτυχαν ένα ακόμη γκολ στο 79’ με πέναλτι του Αουάρ, ο οποίος διαμόρφωσε το 5-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90' με πέναλτι ο Νούρι.

Η πρώτη έκπληξη της φάσης των «32» ήρθε από τη Βαλενσιέν, ομάδα της Ligue 2, η οποία νίκησε 4-3 εκτός έδρας τη Ρεμς. Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν κυνικοί, αφού πέτυχαν τέσσερα τέρματα σε έξι τελικές στον στόχο. Μάλιστα, προηγήθηκαν με 4-1, πριν δεχθούν δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Λοριάν τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Παρί και λίγο έλειψε να βρεθεί εκτός συνέχειας, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, έκανε την ανατροπή και έφτασαν στη νίκη με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 70’, αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο δέχθηκαν μεγάλη πίεση και δεν άντεξαν, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη-πρόκριση.

Αναλυτικά, οι αγώνες της φάσης των «64» του Κυπέλλου Γαλλίας

Τρίτη, 9/2
Λοριάν-Παρί 2-1 (71’ πεν. Βίσα, 83’ Μοφί - 13’ Ναμ)
Ρεμς-Βαλενσιέν 3-4 (30’ Σερουί, 85’, 90’ Ντία - 22’, 56’ Γκιλόμ, 64’, 81’ Καμπράλ)
Λιόν-Αζαξιό 5-1 (9’ Ντεπάι, 22’ Σλιμανί, 24’ Κορνέ, 39’ Τσέρκι, 79’ πεν. Αουάρ – 90’ πεν. Νουρί)