Με φόρα από την πρώτη νίκη στους ομίλους

Επωφεληθείτε €15 μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!

Νιμ και Μαρσέιγ αναμετρώνται απόψε στο «Des Costières» για τη 13η αγωνιστική της Ligue 1.

0536: Olympique Nimes - Olympique Marseille 22:00 («Stade des Costières»)

Νιμ: Εύκολη ήττα με 3-0 από τη Μονακό γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Νιμ στο Πριγκιπάτο, φτάνοντας τις πέντε τις τελευταίες έξι αγωνιστικές (1-0-5). Ανύπαρκτη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στους ανεβασμένους το τελευταίο διάστημα «μονεγάσκους» και χωρίς να καταφέρει να επιχειρήσει ούτε και ένα σουτ προς την αντίπαλη εστία, βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ με 1-0 από το 19'. Στην επανάληψη όχι μόνο δεν βελτιώθηκε αλλά εμφανίστηκε χειρότερη από το πρώτο ημίχρονο. Ακολούθησε η αποβολή του Ντο στο 69', κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα γι' αυτήν. Έτσι, η Μονακό εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με ακόμη δύο γκολ (75', 77') καθάρισε το ματς. Αυτή ήταν η 7η φετινή ήττα για τη Νιμ, η οποία παραμένει σε απόσταση ενός τριπόντου από την επικίνδυνη ζώνη.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Μέλινγκ (εξτρέμ), Μπριανσόν (στόπερ), Μαρτίνεζ (στόπερ) και Μπενραχού (χαφ), ενώ τιμωρημένος λόγω αποβολής του στον τελευταίο αγώνα με τη Μονακό είναι ο Ντο (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ρεϊνέ, Πακιέ, Λαντρ, Μιγκέλ, Μπερνέ, Φομπά, Κουμπάς, Αχλίνβι, Ριπάρ, Ρου, Φερχάτ.

Μαρσέιγ: Χάρη στις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Παγέ στο 55' και 75' την Τρίτη (1/12) πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (2-1) στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ επί του Ολυμπιακού Πειραιώς. Πλέον, απόμένει ένα ακόμη παιχνίδι, στο οποίο θα ταξιδέψει στο Μάντσεστερ για να αντιμετωπίσει την ήδη προκριμένη στην επόμενη φάση Σίτι. Εκεί θα επιδιώξει να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από τους «ερυθρόλευκους», ώστε να βρεθεί αυτή στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται και στη Ligue 1, μετρώντας μέχρι στιγμής έξι νίκες, εκ των οποίων οι 4 διαδοχικές, βρισκόμενη στην 6η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας μόλις 4 βαθμούς από τη κορυφή.

Αγωνιστικά νέα: Μοναδικός απόντας ο τραυματίας Ράντονιτς (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μανταντά, Σάκαι, Άλβαρο, Τσαλέτ-Καρ, Αμάβι, Καμαρά, Στρούτμαν, Παγιέ, Σουισάνς, Τοβέν, Μπενεντέτο.

Προϊστορία: Την τελευταία δεκαετία Νιμ και Μαρσέιγ έχουν συναντηθεί μόλις δύο φορές στην έδρα της Νιμ. Μία νίκη μετράει η Νιμ ως γηπεδούχος, ενώ άλλη μία η Μαρσέιγ ως φιλοξενούμενη.