Έκοψε την φόρα του Στρασβούργου η Λιλ και ελπίζει

Σπουδαία νίκη με 1-0

Με 1-0 επικράτησε η Λιλ επί της Στρασβούργο, για την 34η αγωνιστική της Ligue 1, ενώ με αυτόν τον τρόπο ελπίζει για έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Ζοσλέν Γκουρβερνεκ, είχε στην διάθεση του, τον Σβεν Μποτμάν και τον Μπουράκ Γιλμάζ, με τον τελευταίο μάλιστα να είναι αυτός που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, όταν στο 3ο λεπτό έκανε ένα σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Σελς.

Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης η Στρασβούργο είχε μια σπουδαία ευκαιρία με τον Λούντβικ Αζόρκ, να στέλνει με το κεφάλι ύστερα από σέντρα που έγινε μέσα στην μικρή περιοχή της Λιλ και την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι και να περνάει άουτ.

Ενώ το ημίχρονο κυλούσε οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να ανοίξουν το σκορ, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα. Στην έναρξη του δεύτερου 45λεπτου η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν ξεκίνησε δυναμικά, με τον Κέβιν Γκαμέιρο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, με μια κεφαλιά που έπιασε μετά από εκτέλεση φάουλ.

Η προσπάθεια από τις δύο ομάδες για να πετύχουν ένα γκολ και να πάρουν τους τρεις βαθμούς συνεχίστηκε, μέχρι το 88’ όταν ο Σελίκ ήταν αυτός που πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή της Στρασβούργο και έκανε το 1-0 για την Λιλ.

Η 34η αγωνιστική:

Σάββατο 23/04
Λιόν-Μονπελιέ 5-2 (26' Ντεμπελέ, 43' Μέντες, 63', 90'+2' Αουάρ, 68' Εκαμπί - 45'+2' Γουαΐ, 45'+4' πεν. Σαβανιέ)
Σεντ Ετιέν-Μονακό 1-4 (42' πέν. Καζρί - 23' Μπεν Γεντέρ, 25' Φόλαντ, 61' αυτ. Κολοτζιετζάκ, 77' Μποαντού)
Παρί Σεν Ζερμέν-Λανς 1-1 (68' Μέσι - 88' Ζαν)

Κυριακή 24/04
Ρεν-Λανς 5-0 (17’ Μπουριγκό, 19’ Τεριέ, 47’ Τραορέ, 79’ Ταΐτ, 90’ Λαμπόρντ)
Κλερμόν-Ανζέ 2-2 (74’ Μπαγιό, 82’ Ντα Κούνια-37’ Μοχάμεντ-Άλι, 44’ Τραορέ)
Μετς-Μπρεστ 0-1 (27’ Μοχαμέντ)
Ναντ-Μπορντό 5-3 (47’, 72’ Κουλιμπαλί, 51’ αυτ. Μάνγκας, 76’ Σιμόν, 89’ Μπουκαρί-6’ Νιανγκ, 18’ Ντιλροσούν, 67’ Κουατένγκ)
Νις-Τρουά 1-0 (90+4’ Τουράμ)
Λιλ-Στρασβούργο 1-0 (88' Σελίκ)
Ρεμς-Μαρσέιγ (21:45)