Διπλό Ευρώπης η Μαρσέιγ

Πέρασε από την Γκινγκάμπ

Η έξοδος στην έδρα της Γκινγκάμπ ήταν θεωρητικά επικίνδυνη, ωστόσο, η Μαρσέιγ έκανε το καθήκον της. Η ομάδα της Μασσαλίας πέρασε με σκορ 3-1, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του Championnat και σκαρφάλωσε στην τέταρτη προνομιούχο θέση, περιμένοντας γκέλα της Σεντ Ετιέν, η οποία αγωνίζεται αύριο (21/4, 18:00) στην έδρα της Ρεμς. Από την άλλη, η γηπεδούχος ομάδα παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και χρειάζεται ένα θαύμα για την παραμονή, καθώς απέχει οχτώ ολόκληρους βαθμούς από την Ανζέ, η οποία είναι η τελευταία ομάδα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Με το… καλημέρα, η Μαρσέιγ έδειξε τις διαθέσεις της, καθώς ο Λουίς Γκουστάβο άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Οκάμπος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 56’ με τον Ν’ Γκμπαγκότο και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Αντ’ αυτού, δέχθηκαν και τρίτο γκολ από τον Ζερμέν, που σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.