Χάσαμε με ψηλά το κεφάλι

Παρά την προσπάθειά της η Εθνική Ανδρών δεν τα κατάφερε απέναντι στην ισχυρή Φινλανδία στην πρεμιέρα του έκτου προκριματικού ομίλου (2ος γύρος) που διεξάγεται στο Sport Hall for Indoor Games του Κάρλοβυ Βάρυ. Η ομάδα των Βαγγέλη Κουτουλέα – Σπ. Πρωτοψάλτη έχασαν με 3-0 σετ. Η ομάδα μας που έπαιξε φιλότιμα δεν κατάφερε να σταματήσει το σερβίς των Φινλανδών και έμενε πίσω στο σκορ στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο κοιτάξαμε κατάματα τους Φινλανδούς  και χάσαμε στις λεπτομέρειες.

Ο αγώνας στο πρώτο σετ άρχισε πόντο – πόντο με τους Φινλανδούς να έχουν το ελαφρύ προβάδισμα 03-02. Ένα σερί 03-00 των Σκανδιναβών μας έφερε τρεις πόντους πίσω 05-02 με τη διαφορά να παραμένει στα επίπεδα αυτά 07-04. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ οι Φινλανδοί πήγαν στους πάγκους προηγούμενοι με 08-04.

Οι παίκτες των Βαγγέλη Κουτουλέα – Σπ. Πρωτοψάλτη που άρχισαν με εξάδα τους: Oικονομίδη, Κνέζεβιτς, Αχ.Πετρακκίδη, Αλεξίου, Παπαδόπουλο, Αποστόλου και  λίμπερο τον Παπαχριστοδούλου με την επάνοδο στο τάραφλεξ του Sport Hall for Indoor Games του Κάρλοβυ Βάρυ δεν κατόρθωσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό με συνέπεια να βρεθούν πίσω  έξι πόντους 13-07 με τον Β. Κουτουλέα στο 06-12 να ζητεί τάιμ – άουτ.

Η κατάσταση δυστυχώς δεν διαφοροποιήθηκε με την Εθνική να μένει πίσω στο σκορ με 10 πόντους  (17-07,  18-08  και 19-09  και 20-10) με συνέπεια τα δεδομένα να παρουσιάζονται δύσκολα στο πρώτο σετ. Οι Φινλανδοί εκμεταλλεύτηκαν το πολύ δυνατό τους σερβίς κερδίζοντας συνεχόμενους πόντους.

Η Εθνκή έδειξε σημεία αντίδρασης αφού με ένα μικρό σερί 02-00 μειώσαμε σε 20-12, αλλά οι Φινλανδοί απάντησαν με δικό τους σερί 00-02 και επανέφεραν τη διαφορά στους 10 22-12. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι Σκανδιναβοί υπερείχαν και κατάφεραν να τελειώσουν το σετ 25 – 14 σε  21 λεπτά προηγούμενοι με 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική άρχισε με την ίδια εξάδα δηλαδή τους: Oικονομίδη, Κνέζεβιτς, Αχ.Πετρακκίδη, Αλεξίου, Παπαδόπουλο, Αποστόλου και  λίμπερο τον Παπαχριστοδούλου. Οι Φινλανδοί μπήκαν και πάλι δυνατά και με το ισχυρό τους σερβίς ξεφεύγουν 06-01 δυσκολεύοντας το έργο των παικτών της ομάδας του Κουτουλέα. Οι διεθνείς άρχισαν να μπαίνουν στο πετσί του αγώνα και μείωσαν σε 07-03 για να οδηγηθούμε στο πρώτο τεχνικό ταίμ – άουτ στο 08-03.

Oι Φινλανδοί διατήρησαν το προβάδισμα αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά στους έξι 10-04 για να εξασφαλίσουν λίγο αργότερα νταμπλ – σκορ 12-06. Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν με την Εθνική να μένει πίσω 14-08. Οι Φινλανδοί είχαν σταθερή απόδοση και πήραν διαφορά 12 πόντων (22-10 , 23-11, 24-12) για να χάσουμε το σετ 25-13 σε 20 λεπτά Οι Φινλανδοί προηγούνταν πλέον με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Εθνική έδειξε στην αρχή σφυγμό, αφού στα αρχικά στάδια ήταν πίσω με 04-03, ενώ καταφέρουμε να προηγηθούμε 06-07, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ με το σκορ στο 08-07 για τους Φινλανδούς. Η Εθνική έδειχνε αποφασισμένη να μην αφήσει τους Φινλανδούς να ξεφύγουν (08-08, 09-09). Η ομάδα μας άρχισε με τους: Oικονομίδη, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Κνέζεβιτς, Αποστόλου, Αλεξίου και λίμπερο τον Παπαχριστοδούλου.

Το σετ έμοιαζε με ντέρμπι αφού καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει μα τους Φινλανδούς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 12-11. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ βρισκόμασταν στο κατόπι των Φινλανδών 16-14. Οι παίκτες των Βαγγέλη Κουτουλέα – Σπύρου Πρωτοψάλτη ήταν πάρα πολύ καλοί στο τάραφλεξ του Sport Hall for Indoor Games του Κάρλοβυ Βάρυ με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουμε σε 16-16.

Οι Φινλανδοί μπροστά στο ενδεχόμενο μιας απρόσμενης απώλειας σετ ανασυντάχθηκαν και προηγήθηκαν με 18-16. Η Εθνική δεν τα παράτησε μείωσε σε 19-18 και όλα ήταν πλέον ανοικτά. Η ομάδα του κόουτς Samelvuo Tuomas (Φινλανδία) στην τελική ευθεία του σει διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων (20-18, 21-19). Οι διεθνείς όμως συνέχισαν να επιιμένουν και μείωσαν στον πόντο 22-21. Οι Φιινλανδοί κατάφεραν να ξεφύγουν με 24-21 για να κερδίσουν με 25-21 σε 26 λεπτά κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Samelvuo Tuomas): Τερβαπόρτι, Σιλτάλα, Κράστινς, Σίριλα, Σινκόνεν, Οτζανσίβου – Λίμπερο: Κέρμινεν.

ΚΥΠΡΟΣ(Β. ΚΟΥΤΟΥΛΕΑΣ): Oικονομίδης, Κνέζεβιτς, Αχ.Πετρακκίδης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ελευθερίου, Σ. Πετρακκίδης, Γεωργίου.

Tον αγώνα διαιτήτευσαν οι: Ηelena Geldof από την Ολλανδία και Ζsolt Μesofy από την Ουγγαρία.

Η Εθνική για τη δεύτερη αγωνιστική αντιμετωπίζει την Πέμπτη την Ισπανία στις 21:00 ώρα Κύπρου.