Σπουδαία νίκη ψυχολογίας

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ 3-2 (23-25, 25-17, 13-25, 25-19, 15-13)

Σπουδαία νίκη έστω και εάν δεν πήρε το τρίποντο, αλλά μόνο δυο πόντους πήρε η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στην έδρα της κέρδισε μετά από συναρπαστικό παιχνίδι τον Δικέφαλο Γερίου στο ντέρμπι νεοφώτιστων με 3-2 σετ σε 113’.

Οι δυο πόντοι είναι πολύτιμοι για τις «ερυθρόλευκες» που βρέθηκε πίσω με 0-1 και 1-2, ενώ έχαναν 12-13 στο τάϊ – μπρέικ και τα κατάφεραν. Από την άλλη ο Δικέφαλος βρέθηκε να προηγείται δυο φορές, αλλά τέλειωσε το παιχνίδι. Παράλληλα, στο πέμπτο σετ προηγήθηκε αλλά έχασε.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το πρώτο σετ μεταξύ των δυο νεοφώτιστων με τον Δικέφαλο να έχει το ελαφρύ προβάδισμα, αλλά τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει 19-19. Στο φινάλε του πρώτου σετ που κράτησε 26’ ο Δικέφαλος ήταν πιο αποτελεσματικός κερδίζοντας 23-25 σε 26’ και πήρε προβάδισμα.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με 04-01 στο δεύτερο σετ, αλλά η ομάδα του Γερίου γύρισε τα δεδομένα 06-08. Οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ντέρμπι στα μέτρα τους και έκτισαν διαφορά πέντε πόντων 17-12. Η Νέα Σαλαμίνα κράτησε τις αποστάσεις κερδίζοντας 25-17 σε 25’ και ισοφάρισε.

Ο Δικέφαλος ήταν πολύ καλός στο τρίτο σετ και πήρε σαφές προβάδισμα 04-10. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και κέρδισε 13-25 σε 21’ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στη Λεμεσό.

Στο τέταρτο σετ τα πάντα ήταν ρευστά με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 08-07 αλλά τις «μαυροκίτρινες» να προηγούνται 10-12, αλλά τις «ερυθρόλευκες» να επανέρχονται και να προηγούνται 19-16. Οι «ερυθρόλευκες» με ορθές επιλογές φάνηκαν να «παγιώνουν» το προβάδισμά τους 21-17 και τελικά κέρδισαν 25-19 σε 25’ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ σε 25’.

Tο παιχνίδι κρίθηκε στο πέμπτο σετ με τον Δικέφαλο να μπαίνει πολύ καλά και να προηγείται 02-06. Με την αλλαγή του τερέν ο Δικέφαλος ήταν στο +5 03-08. H Nέα Σαλαμίνα το πάλεψε και μείωσε στο -1 10--11 με το σετ να αποκτά χρώμα ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 12-11 και τα ψυχολογικά δεδομένα άλλαξαν. Όλα θα κρίνονταν στις πιο μικρές λεπτομέρειες και στα λάθη με τον Δικέφαλο να προηγείται εκ νέου 12-13. Οι «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα και σε 18’ κέρδισαν 15-13 εξασφαλίζοντας μι α σημαντική νίκη με 3-2 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Palmieri, Προκοπίου, Lezhenkina, Κοκκίνου, Strefling , Θεοδούλου– Λίμπερο: Γεωργίου –Αλλαγές: Ιωάννου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ( Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ):Oικονομίδου, Karabinovich, Βατυλιώτη, Weg, Lukacs, Σολωμή – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη. –

Αλλαγές: Παντελίδου, Διάκου, Τilley.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Α. Δανιήλ – Β’ Μ. Αντώρκας

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ Σ. Ιωάννου – Β’ Χ.Αλεξάνδρου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ E. Σιαπάνη – Β’ Ε. Παπαχριστοφόρου

ΠΑΡΑΡΗΡΗΤΗΣ: Σ.Σεργίου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: A.Kεφάλας