Πετόσφαιρα: Νίκες για ΑΕΛ και Ολυμπιάδα

Σήμερα η Ανόρθωση υποδέχεται το ΘΟΙ Αυγόρου

Ποδαρικό στο 2019 για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών πέτυχαν την Τρίτη 08 Ιανουαρίου η Robo Markets ΑΕΛ και ο «Κorantina Homes» Παφιακός. Στους δυο αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της 11ης αγωνιστικής η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 σετ και αυτή της Πάφου την Αναγέννηση Δερύνειας εκτός έδρας με 3-0. Ο αγώνας Ανόρθωση – ΘΟΙ Αυγόρου θα γίνει την Τετάρτη 09 Ιανουαρίου 2019.

Από εκεί που έμειναν
ΣΑΛΑ ΑΕΛ: Robo Markets ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 3-0 (25-20, 25-19, 25-22)
Από εκεί που έμειναν στο τέλος του 2018 συνέχισαν οι «γαλαζοκίτρινες» και στην πρεμιέρα τους το 2019. Για την 11η αγωνιστική κέρδισαν την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 και ανέβηκαν στη 2η θέση με 22 βαθμούς. Η Ολυμπιάδα έχασε έδαφος με την ήττα της.

Η γηπεδούχος ομάδα της «Robo Markets» ΑΕΛ αφού ανέτρεψε το αρχικό προβάδισμα της Ολυμπιάδας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 17-14. Η φιλοξενούμενη ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-17 αλλά ως εκεί. Οι παίκτριες της «Robo Markets» ΑΕΛ την κατάλληλη στιγμή ανέκαμψαν και έφθασαν εύκολα στη συνέχεια στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ΑΕΛ και Ολυμπιάδα πάλεψαν γερά μέχρι το 16-16 αλλά η συνέχεια ανήκε στην γηπεδούχο ομάδα που έφθασε στην κατάκτηση του δεύτερο σετ με 25-19 και να προηγείται στο σκορ με 2-0 σετ της Ολυμπιάδας.
Στο τρίτο σετ η «Robo Markets» ΑΕΛ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και συντηρούσε κυρίως μια διαφορά τριών πόντων με την Ολυμπιάδα να πλησιάζει μόνο μια φορά στον πόντο (17-16). Η «Robo Markets» ΑΕΛ δεν άφησε την αντίπαλο της και με αντεπίθεση διαρκείας ξέφυγε και πήρε το σετ με 25-22 και το αγώνα με 3-0.

Robo Markets ΑΕΛ (Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ):Μάγκντιτς, Παύλου, Κωνσταντίνου, Πένε, Πεχλιβάνη, Κχαταρασβίλι – Λίμπερο: Στεφάνου. Αλλαγές: Kοκκή.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Oικονομίδου, Μορόνου, Γκόντγουορθ,Πέτρου, Χαραλάμπους, Χέρβεϊ – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Ψιλογένη, Γεωργιάδου.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – «Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (13-25, 22-25, 18-25)

Μεγάλο διπλό
Μεγάλο διπλό πέτυχε ο «Korantina Homes» Παφιακός που μέσα στη Σάλα Δερύνειας κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας με 3- 0 σετ και ελπίζει με 13 βαθμούς πλέον, ό,τι θα προλάβει το τρένο της τετράδας. Η Αναγέννηση δέχθηκε άλλη μια ήττα και έμεινε στην 8η και τελευταία θέση με 4 βαθμούς.

O «Korantina Ηomes» Παφιακός ανώτερος στο πρώτο επικράτησε εύκολα με 25-13 και προηγείται της Αναγέννησης με 1-0.

Στο δεύτερο σετ η γηπεδούχος ομάδα της Δερύνειας ανέκαμψε αλλά δεν μπόρεσε να επιβληθεί με αποτέλεσμα ο «Korantina Ηomes» Παφιακός να κερδίσει και το δεύτερο σετ με 25-22 και να προηγείται με 2-0 σετ.

Οσο κι αν προσπάθησε η Αναγέννηση στο τρίτο σετ, ο «Korantina Ηomes» Παφιακός ήταν αυτός που επικράτησε με 25-18 παίρνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Ι. ΚΟΥΜΗ): Αντωνίου, Λουκά, Σομπόλ, Φελλά, Παπαλεοντίου, Γκρίμπαν – Λίμπερο: Οικονόμου – Αλλαγές: Xατζηθωμά.

«Κorantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Τολεντίνο, Μίλκα,Γιωργάλλα, Χατζηλαμπρή, Βέρμπλ, Χριστοδούλου – Λίμπερο: Kουππή – Αλλαγές: Δημητρίου, Νικολάου, Τίλεϊ.