Ανόρθωση-Απόλλων 3-0: Αήττητη στην κορυφή η «Κυρία»

Το απόλυτο μετά από πέντε αγώνες

H Aνόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-0 στο Αθλητικό της Κέντρο και με το απόλυτο 5 στα 5 βρίσκεται στην κορυφή με 15 βαθμούς. Ο Απόλλων δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα σε ντέρμπι και έμεινε έξι πόντους πίσω από την κορυφή.

Η Ανόρθωση επικράτησε στο πρώτο σετ 25-19 και προηγήθηκε στο ντέρμπι 1-0. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν καλύτερη, αλλά οι «Αμαζόνες» διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή τους και ήταν ανταγωνιστικές.

Μεγάλο ματς έγινε στο δεύτερο σετ όπου σχεδόν μετά από 30 λεπτά αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε με 25-23 και προηγήθηκε 2-0. Οι δυο ομάδες πάλεψαν στα ίσα και το σετ κρίθηκε σε λεπτές ισορροπίες.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και αφού περιόρισε τα λάθη κέρδισε 25-18 και τον αγώνα με 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ):Ράντονιτς, Καετάνο, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου – Λίμπερο : Δαϋίδ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Λ. ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ):Δ. Σιμανόφσκι,Ιωαννίδου, Πέρεζ, Μανίταρου,Καριόκα, Αγκουέρο – Λίμπερο: Ζακχαίου.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-18

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ: Τελευταία Ενημέρωση