Πήρε το ζητούμενο βλέπει τα ντέρμπι η AΕΛ

Παίζοντας όσο χρειαζόταν η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου την Ομόνοια με 0-3 σετ σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Με 30 βαθμούς οι «γαλαζοκίτρινες» ισοβαθμούν με την Ανόρθωση.

Ο κόουτς της Robo Markets ΑΕΛ Στέλιος Μασιάς πριν από τα δυο μεγάλα ντέρμπι με Korantina Homes Παφιακό και Ανόρθωση που θα κρίνουν την πρωτιά στην κανονική διάρκεια ξεκούρασε τις Παύλου και Dudnikova και διαχειρίστηκε τις Σπύρου, Morreira και Πεχλιβάνη. Παράλληλα, είχε την ευκαιρία να δει τις νεαρές του δίνοντας τον απαραίτητο χρόνο συμμετοχής. Την ίδια ώρα και ο προπονητής της Ομόνοιας Νίκος Στυλιανίδης μέτρησε τις δυνάμεις των παικτριών του σε ένα πολύ δύσκολο αγώνα και στο τρίτο σετ οι «πράσινες» φάνηκαν αρκετά.

Η Robo Markets ΑΕΛ κατέβηκε πολύ σοβαρά στο τερέν του Αθλητικού Κέντρου Πανεπιστημίου και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 07-20 για να ολοκληρώσει το σετ σε 20’ με 14-25 απέναντι στην Ομόνοια που φάνηκε στα τελικά στάδια του σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 00-06 με τον κόουτς του «τριφυλλιού» Ν. Στυλιανίδη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Η Ομόνοια βοηθήθηκε με σερί 04-00 μείωσε σε 04-06, αλλά σχεδόν άμεσα η Robo Markets ΑΕΛ ανασυντάχθηκε και ξέφυγε με 05-16 για να επιβληθεί με 09-25 σε 18’ και έτσι να διαμορφωθεί το 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ δεν άλλαξε ρυθμό με την Robo Markets ΑΕΛ να ξεκινά καλά και να αυξάνει σταθερά τη διαφορά (04-09, 05-12, 09-16). Η Ομόνοια έκανε ξανά την προσπάθειά της και μείωσε όσο μπορούσε 12-19. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 14-21 με την Robo Markets ΑΕΛ να κερδίζει τελικά με 19-25 σε 21’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 0-3 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Ν.ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Γ. Παπασάββα, Onuki – Χαραλάμπους, Macklasky, Popolitova, Μαργιόλα, Κλατσιά – Λίμπερο: Kωνστανττίνου. – Αλλαγές: Παπασάββα.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Kοκκή, de Souza Moreira, Κατσουνωτού – Λίμπερο: Gryban – Στεφανίδη – Αλλαγές: Γ. Θεοδοσίου, Φελλά, Οικονομίδου, Ε. Θεοδοσίου.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση