Φοβερό ντέρμπι στην Πάφο

«Αφροδίτη»Korantina Ηomes Παφιακός – ΘΟΙ Αυγόρου 3-2 (25-19, 27-29, 25-18,23-25, 15-10)

Ο «νεοφώτιστος» Korantina Homes» Παφιακός γιορτάζει με νίκη την παρουσία του στην Α Κατηγορία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Σε αγώνα που κράτησε δυο ώρες και 35 λεπτά κέρδισε το ισοδύναμό του ΘΟΙ Αυγόρου σε φοβερό αγώνα με 3-2 σετ. Οι δυο ομάδες πήραν βαθμολογικό κέρδος με την πρώτη υποχρέωσή τους στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Με τον ενθουσιασμό των νεοφώτιστων ο «Κorantina Homes» Παφιακός ήταν πολύ καλύτερος στο τερέν του «Αφροδίτη» στο πρώτο σετ κερδίζοντας το ΘΟΙ με 25-19. Ως εκ τούτου, οι Παφίτισσες προηγήθηκαν με 1-0.

Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό βόλεϊ, αλλά καμιά να μην μπορεί να επιβληθεί. Μετά από φοβερές φάσεις και πολύ ανοικτό παιχνίδι το ΘΟΙ κέρδισε με 27-29 στους έξτρα πόντους και ισοφάρισε 1-1.

Το χαμένο στις λεπτομέρειες δεύτερο σετ δεν φάνηκε να επηρεάζει τις παίκτριες του Στ. Μασιά που επανήλθαν δριμύτερες στο τρίτο και κέρδισαν 25-18 κάνοντας το 2-1. Η ομάδα του Νοβάκοφ προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τους πόντους που απαιτείτο.

Το ντέρμπι στην κλειστή αίθουσα «Αφροδίτη» συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι απόλυτα ισοδύναμες. Τελικά, το ΘΟΙ πήρε το σετ με 25-23, ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι – μπρέικ.

Στο τάι – μπρέικ ο «Κorantina Homes» Παφιακός ήταν καλύτερος κερδίζοντας με 15-10 και πήρε το δίποντο κερδίζοντας τον αγώνα 3-2 σετ.

Korantina Ηomes Παφιακός (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Γιωργάλλα, Τολεντίνο, Μίλκα,Χριστοδούλου,Χατζηλαμπρή, Τοάζζι. – Λίμπερο 1: Δημητρίου – Λίμπερο 2:  Τσαγγάρη. – Αλλαγές: Δημητρίου, Νικολάου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Φορτές,Λεγκρός, Κάρυου,Παπαδοπούλου, Μιχαήλ, Χατζηκωνσταντίνου – Αλλαγές: Xαραλάμπους, Χρυσάνθου.