Διπλό ο Απόλλων

Θετικό ξεκίνημα

Με διπλό πέρασε από τη Λευκωσία και την αίθουσα «Νεάπολη Επιστροφή» ο Απόλλων. Στο ντεμπούτο του ο Λεωνίδας Γαϊτανάκης είδε τις παίκτριές του να ξεπερνούν ένα πολύ δύσκολο εμπόδιο κερδίζοντας την πολύ δυνατή Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-1.

Η νίκη των «γαλάζιων» αποκτά σημασία, αφού η ομάδα παρουσιάζεται με εντελώς νέο πρόσωπο και πολλές αλλαγές στο ρόστερ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δικαίωσε τις προσδοκίες όλων όσων προέβλεπαν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι μεταξύ Ολυμπιάδας Ν. και Απόλλωνα. Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις Λεμεσιανές να κερδίζουν στα σημεία με 25-23 και να παίρνουν το ψυχολογικό προβάδισμα του 0-1.

Οι δυο ομάδες πρόσφεραν εξίσου ωραίο θέαμα και στο δεύτερο σετ που έγινε στο «Νεάπολη – Επιστροφή», αλλά αυτή τη φορά οι «μελανόλευκες» του Σιαντρή κέρδισαν το σετ με 25-22 και ισοφάρισαν τον αγώνα σε 1-1.

Οι «γαλάζιες» του Λ. Γαϊτανάκη ανέκτησαν την πρωτοπορία και την καλή ψυχολογία στο τρίτο σετ το οποίο ήταν εκ νέου εξαιρετικό. Ο Απόλλωνας στα κρίσιμα σημεία επιβλήθηκε και έκαμψε την αντίσταση της Ολυμπιάδας κερδίζοντας με 25-22. Οι Λεμεσιανές έκαναν το 2-1 και έβαλαν πίεση στις γηπεδούχες.

Τα δεδομένα ήταν πάνω – κάτω και στο τέταρτο σετ με την ομάδα του Κρητικού κόουτς να κερδίζει με 25-22 και να εξασφαλίζει τη νίκη σε αγώνα που κρίθηκε στα σημεία με 3-1 σετ.

Ολυμπιάδα Ν.(ΧΡ. ΣΙΑΝΤΡΗΣ):Προκοπίου, Μορόνου,Γκούντγουορθ, Πέτρου, Χαραλάμπους, Χέρβεϊ – Λίμπερο: Kούτα – Aλλαγές: Ψιλογένη

AΠΟΛΛΩΝ(Λ. ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ):Καριόκα,Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι,Ιωαννίδου,Πέρεζ, Μανίταρου – Λίμπερο: Ζακχαίου.Αλλαγές: Κέστα, Ι. Σιμανόφσκι.