Αφεντικό της πόλης ο Απόλλων

Δεύτερη σερί νίκη

«Αφεντικό» της πόλης είναι ο Απόλλων. Οι «γαλάζιες» του Λεωνίδα Γαϊτανάκη κέρδισαν το ντέρμπι με την Robo Markets ΑΕΛ στην «Απόλλων Αρένα» με 3-1 σετ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Ο Απόλλων πέτυχε τα δυο στα δυο και έδειξε ότι είναι ομάδα που θα παλέψει για τον τίτλο. Η Robo Markets ΑΕΛ έχοντας στον πάγκο τον Σέρβο Βέσκο Ιβάνοβιτς έδειξε πολύ θετικά στοιχεία δείχνοντας ότι έχει τα φόντα για πρωταγωνιστική πορεία φέτος.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Απόλλωνα στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής αφού καλύτερος σε κρίσιμα σημεία επιβλήθηκε 25-20 και προηγήθηκε με 1-0 απέναντι στις «γαλαζοκίτρινες».

Οι «γαλάζιες» ήταν πολύ καλές και στο δεύτερο σετ με συνέπεια να επιβληθούν με 25-19 και να πάρουν γερό προβάδισμα για τη νίκη με το υπέρ τους 2-0 στο σκορ.

Το Λεμεσιανό ντέρμπι «άναψε» στο τρίτο σετ αφού οι παίκτριες του Σέρβου προπονητή της Robo Markets ΑΕΛ Βέσκο Ιβάνοβιτς αντέδρασαν και κέρδισαν το σετ με 25-20 μειώνοντας σε ένα πολύ κλειστό αγώνα σε 2-1.

Η ομάδα του Γαϊτανάκη επέστρεψε στο  τέταρτο σετ και μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα κέρδισε με 25-23 και πανηγύρισε τη νίκη στο πρώτο Λεμεσιανό ντέρμπι της χρονιάς με 3-1 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Λ. ΓΑΙΤΑΝΑΚΗΣ): Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Β. Ιωαννίδου, Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Zακχαίου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Μιχαήλ, Κέστα.

Robo Markets ΑΕΛ(Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Σπύρου, Ζελένοβιτς, Πεχλιβάνη, Μάγκντιτς,Κχαταρασβίλι, Παύλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σιάγα ,Κωνσταντίνου, Οικονομίδου, Κατσουνωτού.

«Απέδρασε» από την Πάφο

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: «Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.1-3 (22-25, 15-25, 25-23, 20-25)

Σημαντικό τρίποντο, το πρώτο στη σεζόν για την Ολυμπιάδα που επιβλήθηκε στο «Αφροδίτη» του «Korantina Ηomes» Παφιακού με 3-1 σετ. Ο αγώνας ήταν όπως αναμενόταν αρκετά ενδιαφέρον με τις Παφίτισσες να κερδίζουν τις εντυπώσεις, αλλά η εμπειρία των Νεαπολίτισσων φάνηκε σε κρίσιμα σημεία.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τις παίκτριες του Θανάση Κατσιγιάννη να «χτυπούν» εκεί που έπρεπε και να κερδίζουν το πρώτο σετ με 25-22 απέναντι σε ένα ισάξιο «Κorantina Homes» Παφιακό.

Η Ολυμπιάδα έπαιξε εκπληκτικό βόλεϊ στο δεύτερο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ κέρδισε με 25-15 και το σκορ ανέβηκε στο 2-0. Οι Παφίτισσες είχαν πολλά προβλήματα σε αυτό το σετ και το έχασαν.

Ο «Korantina Homes» Παφιακός φάνηκε πολύ «σκληρός» στο τρίτο σετ αφού παρά το 0-2 αντέδρασε όπως έπρεπε και κέρδισε το σετ με 25-23. Οι «μπλε» μείωσαν σε 1-2 σε ένα σετ όπου και η Ολυμπιάδα έπαιξε ωραίο βόλεϊ και έχασε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Κατσιγιάννη δεν πτοήθηκε και στο τέταρτο σετ επιβλήθηκε με 25-20 εξασφαλίζοντας τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα με 3-1 σετ.

Korantina Homes» ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Γιωργάλλα, Τολεντίνο, Μίλκα, Χριστοδούλου, Χατζηλαμπρή, Τοάζζι – Λίμπερο: Tσαγγάρη. – Αλλαγές: Δημητρίου, Τάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Μορόνου, Γκούντγουορθ, Πέτρου, Χαραλάμπους, Χέρβεϊ Γεωργιάδου , - Λίμπερο 1: Kούτα, - Λίμπερο 2: Xρ. Μαραγκού. – Αλλαγές: Oικονομίδου, Μποζίνου, Προκοπίου, Χαραλαμπίδου.