Σεφτέ για Δερύνεια μετά από μεγάλο ματς

Η Αναγέννηση φάνηκε καλύτερη σε καθοριστικά σημεία

Η Αναγέννηση Δερύνειας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής κέρδισε την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021 στο Γήπεδο Δερύνειας την εκπληκτική ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ και πήρε το πρώτο τρίποντο.

Η Αναγέννηση φάνηκε καλύτερη σε καθοριστικά σημεία, απέναντι σε μια ΑΕ Καραβά που με την απόδοσή της έδειξε ότι είναι ικανή να κάνει ζημιές φέτος.

Μεγάλο ματς έγινε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ (11-10, 19-18). Στο τέλος η Αναγέννηση κατάφερε να κερδίσει 25-21 σε 23’ και προηγήθηκε.

Η ΑΕ Καραβά ξεκίνησε καλά το δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 4-7, αλλά η Αναγέννηση προσπέρασε με 10-08. Η ομάδα της Δερύνειας δέχθηκε πίεση αλλά δημιούργησε διαφορά ασφαλείας 20-15 για να κερδίσει 25- 21 σε 23’ και έτσι έγινε το 2-0.

Το τρίτο σετ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος 08-07 με την ΑΕ Καραβά να βρίσκει τον τρόπο και να προηγείται με 14-16. Η προσφυγική ομάδα αύξησε στο +3 αλλά η Αναγέννηση μείωσε στον πόντο 18-19. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 27-25 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):Τorres , Shvalev, Antonic, Αποστόλου, Κούρμουζος, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Τόφια, Στέκας.

AE KΑΡΑΒΑ (Α. ΗERRERA): Ramma, Φιλοκράτους, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους, Herrera, Καλαφάτης – Λίμπερο: Βαρνάβα.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-21, 25-21, 27-25)

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση