«Πράσινο»... διά πυρός και σιδήρου το αιώνιο ντέρμπι

Η Ανόρθωση πήρε το βαρωσιώτικο

Συγκλονιστικό ήταν το «αιώνιο» ντέρμπι ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η Ομόνοια κέρδισε το σετ στο τάϊ – μπρέικ με 2-3 και έφυγε από το «Λευκόθεο» με 2 βαθμούς. Το ΑΠΟΕΛ που αγωνίστηκε χωρίς Κ. Σκορδή και Στρουγκάρεβιτς έζησε… από την ανάποδη τα όσα έγιναν τη Δευτέρα με τη N. Papas Group Ν. Σαλαμίνα αφού έχανε 0-2 και ισοφάρισε, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ωστόσο, ο βαθμός είναι πολύτιμος.

Η Ομόνοια κατάφερε και κέρδισε το πρώτο σετ 22-25 που ήταν ανταγωνιστικό και προηγήθηκε. Στο δεύτερο σε οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι κερδίζοντας 15-25 και ξέφυγαν 0-2. Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε στο τρίτο σετ το κυνήγησε, ισοφάρισε 22-22 και κέρδισε 25-22 μένοντας ζωντανό.

Στο τέταρτο σετ το ΑΠΟΕΛ ήταν σταθερά μπροστά 06-03 και 13-10 και 19-15 δείχνοντας αποφασισμένο να ισοφαρίσει. Η Ομόνοια μείωσε 22-21, αλλά το ΑΠΟΕΛ κράτησε κερδίζοντας με 25-23 ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Στο τάϊ – μπρέϊκ η Ομόνοια έδειξε την κλάση της προηγήθηκε 02-05, έλεγξε τον ρυθμό και κέρδισε με 11-15 και τον αγώνα 2-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): Jansons, Saar, Κανάρης, Κυπριανού, Αβερκίου, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Παντελή.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ):Eλευθερίου, Bojic, Σ. Πετρακκίδης, Rangel, Α. Πετρακκίδης, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

«Κυανόλευκο» το βαρωσιώτικο

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: AΝΟΡΘΩΣΙΣ –N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (15-25,25-15,25-20,25-20)

Η «Μεγάλη Κυρία» παραμένει στην κορυφή. Η Ανόρθωσις κέρδισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι απέναντι στη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ και μετρά πέντε σερί νίκες. Η N. Papaas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ ανταγωνθιστική αλλά δέχθηκε την ήττα.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε στο «Θεμιστόκλειο» και προηγήθηκε 0-1 κερδίζοντας 15-25 το πρώτο σετ. Η Ανόρθωσις ανέβαζε στροφές κερδίζοντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 25-15 και 25-20 διαμορφώνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον με την Ανόρθωση να προηγείται 16-14. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 25-20 και εξασφάλισε τη νίκη με 3-1 σετ.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Guilerme, Κοντός, Ευσταθίου,Knezevic, Σαββίδης, Χριστοφή – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(K. ΑΔΑΜΟΥ):Α.Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Guimond, Χατζηβασίλη, Ramma, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Ιωάννου.