«Πράσινη» ρεβάνς στο «αιώνιο»

TΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-16, 24-26, 25-17, 25-15)

Την ρεβάνς της ήττας στον Α Γύρο, που ισούται με παραμονή στην κορυφή, πέτυχε η Ομόνοια την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο «αιώνιο» ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία». Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-1 σετ μετά από ένα ωραίο παιχνίδι 100’. Το ΑΠΟΕΛ μετά τον Green Air Παφιακό δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και έμεινε στο τέλος της «διαβολοβδομάδας» στην 6η θέση διατηρώντας ελπίδες τετράδας.

Η Ομόνοια πήρε διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (12-06, 19-13, 21-14) για να επιβληθεί σε 22’ με 25-16 και να προηγηθεί 1-0.

Εντελώς αντίθετα ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια ναι μεν ξέφυγε 06-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε για να προσπεράσει 15-16 στα μέσα του σετ. Το «αιώνιο» στο δεύτερο σετ ήταν αντάξιο των δυο ομάδων με την Ομόνοια να φέυγει… 22-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ σχεδόν άμεσα να ισοφαρίζει 22-22. Τελικά, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα πάντα να κερδίσει 24-26 σε 29’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Οι «πράσινοι» θύμισαν στο τρίτο σετ την σπόδοση του πρώτου. Προηγήθηκαν 12-07 δείχνοντας κυρίαρχοι όταν βρέθηκαν και στο +8 19-11.  Η ομάδα του Σ. Σάββα πήρε αυτό που ήθελε με 25-17 σε 25’ ανακτώντας το προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε στο +1 03-04, αλλά η Ομόνοια βρήκε λύσεις και προηγήθηκε 11-06. Η Ομόνοια κυριάρχησε στο σετ και διατηρώντας τα κεκτημένα 20-12. Η Ομόνοια τέλειωσε το σετ και τον αγώνα με 25-15 σε 25’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Reinaldo, Ελευθερίου, RuizAlves, Πετρακκίδης Σ. , Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): Juarez Gomes, Ευσταθίου, Γεωργίου, Kασαμπαλής, Αβερκίου, Velijkovic – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Τοφή, Κυπριανού.