Ομόνοια-Παφιακός 3-1: Έμεινε ζωντανή… με «καρδιά» πρωταθλήτριας

Μείωσε και έδωσε παράταση στον τίτλο

Με «καρδιά» πρωταθλήτριας η Ομόνοια έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Στο δεύτερο τελικό που έγινε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» και κράτησε δυο ώρες και 15 λεπτά η Ομόνοια κέρδισε τον Green Air Παφιακό με 3-1 σετ και μείωσε σε 1-3 τις νίκες.

Οι δυο μεγάλοι φιναλίστ θα τα πουν εκ νέου στην Πάφο με τους Παφίτες να ζητούν τη νίκη – τίτλος και τους «πράσινους» το 2-3 που ίσως αλλάξει τα δεδομένα.

Εναλλασσόμενη ήταν η υπεροχή στην έναρξη του αγώνα με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν με τα δικά τους όπλα εκατέρωθεν. Η Ομόνοια πήρε μικρό προβάδισμα 04-02, αλλά σχεδόν αμέσως ο Green Air Παφιακός επανήλθε και προσπέρασε 08-07.

Ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τους «πράσινους» να βρίσκουν λύσεις από τον κεντρικό άξονα με τους Προδρόμου και Αλεξίου και τους «γαλανόλευκους» παρά το γεγονός ότι το δυνατό τους όπλο σέρβις δεν δούλευε με καλές υποδοχές και μπλοκ να μην αφήνουν την Ομόνοια να ξεφύγει. Μάλιστα, η ομάδα του Καλματζίδη προηγήθηκε 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ, αλλά με σερί 00-03 αυτή του Καμπερίδη προσπέρασε 16-18. Παράλληλα, με «βολίδα» του Ασπιώτη, αφού προηγουμένως σταμάτησαν τον Σιντιμπέ οι «γαλανόλευκοι» προηγήθηκαν με 17-20. Ο Green Air Παφιακός έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, αλλά η Ομόνοια αντέδρασε και κατάφερε με τον Κ. Αδάμου να ισοφαρίσει 23-23. Το πρώτο σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους μετά από 32 λεπτά με τον Ντίας με μπλοκ να γράφει το 25 – 27 και να δίνει προβάδισμα στους Παφίτες 0-1 σετ.

Αποφασιστική η Ομόνοια και ισοφάριση

Η Ομόνοια ήταν πιο αποφασιστική στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ σε αντίθεση με τον νευρικό Green Αir Παφιακό. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 03-00 και με άσσο του Σιντιμπέ 06-02, ενώ ξέφυγαν με έξι 10-04. Ο Green Air Παφιακός έδειξε σημάδια αντίδρασης χάρις το πάθος του Ασπιώτη, αλλά η Ομόνοια ήταν καλύτερη και ξέφυγε με νταμπλ – σκορ 14-07.

Η Ομόνοια που είχε λύσεις σε αυτό το σετ προηγήθηκε 20-13 δείχνοντας ικανή να το τελειώσει. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη όμως δεν τα παράτησε και μείωσε 21-17. Στη συνέχεια μείωσε και άλλο 23-20 με άσσο του Ντίας, αλλά ένα λάθος του λίμπερο Αντωνίου έδωσε την ευκαιρία στην Ομόνοια να πάρει ανάσα 24-20. Τελικά, οι «πράσινοι» με τέλειωμα του Φιλάρντι κέρδισαν το σετ με 25-21 σε 33 λεπτά. Ο τελικός ήταν ισόπαλος πλέον 1-1.

«Πράσινη» ανατροπή

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ και πήρε μια μικρή διαφορά 04-02, αλλά ο Green Air Παφιακός βρήκε γρήγορα τα «πατήματά» του και σοφάρισε 06-06. Οι «πράσινοι» κατάφεραν ν α επιβληθούν και προηγήθηκαν 13 -08, αφού δούλεψε το μπλοκ τους. Η παρουσία του Ντίας στο σέρβις δυσκόλεψε την υποδοχή των «πρασίνων που με άσο του Βραζιλιάνου και τέλειωμα του Τοντόροβιτς μείωσαν για τον Green Air Παφιακό σε 15-12.

Η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει και με +4 18-14, αλλά ο Green Air Παφιακός με Ασπιώτη και μπλοκ του Ντίας ισοφάρισε 20-20.Ο αγώνας απέκτησε φοβερό ρυθμό με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στους κερδισμένους πόντους. Η Ομόνοια ωστόσο με πέρασμα του Μπάγκρεϊ πήρε το σετ με 25-23 σε 31 λεπτά και ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα προηγούμενη πλέον με 2-1 σετ.

Ο Green Αir Παφιακός έπαιρνε μικρές διαφορές με τους Παφίτες να προσπαθούν να «τρυπήσουν» με τον Τοντόροβιτς, αλλά η Ομόνοια είχε πάντοτε την απάντηση. Αυτή ήταν η μορφή στην έναρξη του τέταρτου σετ. Ωστόσο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν 11-08 με άσο του Αλεξίουανακτώντας ψυχολογία. Γρήγορα όμως το προβάδισμα εξανεμίστηκε αφού με λάθος του Ρώσου πασαδόρου Σ. Μπάγκρει οι Παφίτες προσπέρασαν με σερί 00-06 11-14..

Η Ομόνοια είχε αντοχές και με Σιντιμπέ, αλλά και το μπλοκ προσπέρασε με 18-17 βάζοντας πίεση στην ομάδα της Πάφου. Οι «πράσινοι» αύξησαν το προβάδισμά τους σε 21-18 σε καθοριστικό σημείο του σετ δείχνοντας να ελέγχουν το σετ. Ένας εκπληκτικός Σιντιμπ΄’ε όμως με πλασέ και μπλοκ καθόρισε τον νικητή χαρίζοντας το σετ στην ομάδα του με 25-20 τη νίκη με 3-1 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ):Αλεξίου, Μπέγκρει, Φιλάρντι, Προδρόμου, Σιντιμπέ, Αδάμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.- Αλλαγές: Σαββίδης, Σ.Πετρακκίδης.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Ντίας, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης – Λίμπερο:Αντωνίου. – Αλλαγές: Πλατρίτης.

Στον πρώτο τελικό μεταξύ των δυο ομάδων έγινε την Παρασκευή 02 Μαρτίου στη σάλα «Αφροδίτη» ο Green Air Παφιακός κέρδισε με 3-0 (25-22, 25-18, 25-21).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση