Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 0-3: Δεν σταματά πουθενά

Δείχνει να υπερέχει η ομάδα του Σάββα

Ασταμάτητη μοιάζει η Ομόνοια. Την Παρασκευή 09 Μαρτίου 2018 κέρδισε μέσα στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ και με πέντε νίκες σε πέντε αγώνες βρίσκεται στην κορυφή με 15 βαθμούς και με 15-0 ενεργητικό. Κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου που κυριολεκτικά τα έκανε όλα.

Η Νέα Σαλαμίνα έχασε το δεύτερο ντέρμπι στην έδρα της (σ.σ. προηγήθηκε η ήττα από τον Green Air Παφιακό) και δεν έκανε το βήμα παραπάνω. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ισάξιοι το πρώτο σετ προηγήθηκαν 22-20, αλλά το έχασαν με 25-27, κάτι που στοίχισε στη συνέχεια.

Δυνατά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στο ντέρμπι που με όπλο το σερβίς προηγήθηκε 06-03. Η Ομόνοια αντέδρασε ισοφάρισε 06-06, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με αιχμή τον Λαρραχόντο προηγήθηκε 12-09 αφού οι «πράσινοι» είχαν άστοχα σερβίς. Η Ομόνοια βελτιώθηκε στην άμυνα αλλά ήταν άστοχη στην επίθεση με την Νέα Σαλαμίνα να προηγείται 15-12. Με πρωταγωνιστή τον Νικόλα Ελευθερίου η Ομόνοια μείωσε σε 18-17, αλλά τα χαμένα σέρβις επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να διατηρούνται στην πρωτοπορία. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά αλλά η ομάδα του Μπρουκς είχε το πάνω χέρι (22-20). Οι δυο ομάδες έπαιξαν φοβερές άμυνες στη συνέχεια με την Ομόνοια να ανατρέπει το σκορ 23-24, αλλά το σετ κρίθηκε στο τάι – μπρέικ και μετά από μάχες η Ομόνοια με τον Μιράντα να έχει τον τελευταίο λόγο κέρδισε 27-25 και προηγήθηκε 1-0.

Η Ομόνοια με κορυφαίο ξανά τον Νικόλα Ελευθερίου ξεπέρασε το δυνατό εκ νέου ξεκίνημα της Νέας Σαλαμίνας και προηγήθηκε 08-05 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ. Η ομάδα του Σάββα με την άνοδο και του Ρεϊνάλντο και με καλή ψυχολογία ξέφυγε 11-06 αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν λύσεις πέραν του Λαρραχόντο. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν 16-09 αφού ότι έκαναν έπιανε. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μείνει ζωντανή αλλά πέραν του Κολομβιανού διαγώνιου επιθετικά ήταν κακή. Η Ομόνοια αύξησε και άλλο τη διαφορά στους οκτώ 23-15 για να κλείσει το σετ με 25-16 αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ ήταν ενθουσιώδης και είχε το πάνω χέρι 06-04, αλλά τρία λάθη δυο από Λαρραχόντο και ένα από Σιαπάνη έφερε την Ομόνοια στο +2 08-06. Οι «ερυθρόλευκοι» χτυπώντας από τον κεντρικό άξονα με τον Κ. Παφίτη προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι, αλλά οι «πράσινοι» αργά και σταθερά με δύναμη το μπλοκ προηγήθηκε 15-09. Ο Ελευθερίου ήταν σε εξαιρετική βραδιά και έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα του 11-17. Η Ομόνοια προηγήθηκε 19-13 και τέλειωσε το σετ με άσο του Άλβες 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΦΡ.ΜΠΡΟΥΚΣ):Χρυσοστόμου, Κορνιένκο, Λαρραχόντο, Παφίτης, Σιαπάνης, Γκούιμοντ – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Λιοτατής, Ζηκάκης, Σοφοκλέους.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Αλεξίου, Προδρόμου, Άλβες, Μιράντα, Ελευθερίου, Ρεϊνάλντο – Λίμπερο: Πλατρίτης