Ματσάρα και στον τελικό η Ομόνοια

Έχει την ευκαιρία για ένα ακόμα τρόπαιο

Ραντεβού με τον Green Air Παφιακό στον Τελικό του Φάίναλ – Φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών το Σάββατο στις 19:00 έδωσε η Ομόνοια. Την Παρασκευή το «τριφύλλι» κέρδισε σε ένα πραγματικό σπουδαίο ημιτελικό το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ με ανατροπή στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και θα διεκδικήσει το έκτο Κύπελλο στην ιστορία της και το repeat.

Η πρόκριση μπορούσε να είχε «γαλαζοκίτρινο» χρώμα αφού το ΑΠΟΕΛ δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τους «πράσινους» χάνοντας στις λεπτομέρειες, ενώ προηγήθηκε με 0-1 σετ.

Το γύρισε το ΑΠΟΕΛ

Με μπόλικη αποφασιστικότητα μπήκε η Ομόνοια στον ημιτελικό και χτυπώντας σχεδόν από παντού προηγήθηκε με 06-01. Το ΑΠΟΕΛ σταδιακά ανασυντάχθηκε και μείωσε με τον Χάλαντα 10-09 αφού έβγαλε ωραίες άμυνες ο Νίκιτιν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με κάρφωμα του Νίκιτιν προηγήθηκαν 10-13. Η Ομόνοια όμως έκανε τη δική της αντεπίθεση και προηγήθηκε 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ.

Οι παίκτες του Λούη Λοϊζου κατάφεραν και πάλι να γυρίσουν τα δεδομένα και προηγήθηκαν 20-23, αλλά με φοβερό άσο ο Μπρούνο Άλβες μείωσε στον πόντο 22-23 και ο Ρεϊνάλντο ισοφάρισε 23-23. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με μπλοκ 24-25, την Ομόνοια με τον Ελευθερίου να ανακτά εκ νέου το προβάδισμα 26-25, αλλά με μπλοκ του Σταύρου Κασαμπαλή το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 26-28 σε σετ που διήρκησε 35 λεπτά. Το σκορ στον ημιτελικό ήταν Ομόνοια 0 – ΑΠΟΕΛ 1.

Κυριαρχία του «τριφυλλιού»

Η Ομόνοια άρχισε στο δεύτερο σετ και πάλι εντυπωσιακά με συνέπεια να προηγηθεί 04-00. Το ΑΠΟΕΛ σταδιακά βρήκε λύσεις και μείωσε 07-05. Το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο και προηγήθηκε 15-10 σε ένα σημείο που το ΑΠΟΕΛ «κόλλησε» επιθετικά. Η Ομόνοια ξέφυγε και άλλο 20-16 δείχνοντας να κρατά γερά στα χέρια της το δεύτερο σετ.

Οι παίκτες του Σάββα διατήρησαν την αυτοκυριαρχία τους και κέρδισαν το σετ με 25-20 ισοφαρίζοντας τον ημιτελικό σε 1-1 σετ σε 25 λεπτά.

Σούπερ ντέρμπι

Η απόλυτη ισορροπία στιγμάτισε τα δρώμενα στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ αφού οι δυο ομάδες έπαιρναν δύναμη από τα λάθη της άλλης. Το ΑΠΟΕΛ έκανε όμως ένα μικρό σερί 00-03 και ξέφυγε 09-12. Το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και με τον Γεωργίου που ήταν μόνιμη απειλή στο τρίτο σετ ξέφυγε και άλλο 12-16. Οι «πράσινοι» έδειξαν στοιχεία μεγάλης ομάδας μειώνοντας σε 15-16 και στη συνέχεια με «γαλαζοκίτρινο» λάθος ισοφάρισαν 17-17.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ με νέα ανατροπή αφού η Ομόνοια με τον Ελευθερίου και μπλοκ προηγήθηκε 20-18.Το μπλοκ της Ομόνοιας δούλεψε αποτελεσματικά και έδωσε ώθηση για το 23-20 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ. Το ΑΠΟΕΛ όμως με τον Βασίλη Δημητρίου από τον κεντρικό άξονα προσπαθούσε να μείνει στο σετ, αλλά οι «πράσινοι» κέρδισαν 25-22 σε 30 λεπτά και ανέτρεψαν τα δεδομένα αφού πλέον προηγούνταν στον ημιτελικό 2-1.

Σπουδαίο σετ

Το αρχικό 00-03 του ΑΠΟΕΛ στο τέταρτο σετ δεν πτόησε την Ομόνοια που με τον Άλβες στο σέρβις κατάφερε να προηγηθεί 06-03, αφού δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή του ΑΠΟΕΛ. Οι παίκτες του Λοϊζου όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν 07-07.

Το τέταρτο σετ ήταν πραγματική μάχη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς και να έχουν εναλλάξ το προβάδισμα και την ισοπαλία να βρίσκεται στην ημερήσια διάταξη. Μετά τον Άλβες χτύπησε από το σέρβις ο Ρεϊνάλντο ο οποίος με τα φαρμακερά σέρβις έδωσε «αέρα» δυο πόντων στην ομάδα του 20-18. Νέα αντίδραση από το ΑΠΟΕΛ και με μπλοκ του Χρυσοστόμου ισοφάρισε 20-20,ενώ με τον Νίκιτιν οι παίκτες του Λοϊζου προηγήθηκαν 22-23. Η Ομόνοια έδειξε ψυχικές αρετές ισοφάρισε 24-24 και με λάθος του Νίκιτιν πέρασε μπροστά 25-24. Λάθος στο σέρβις από τον Αλεξίου νέα ισοφάριση από το ΑΠΟΕΛ 25-25, αλλά ο Προδρόμου και το μπλοκ έδωσαν την πρόκριση στον Τελικό στην Ομόνοια με το νικηφόρο 27-25 και το 3-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Aχ. Πετρακκίδης, Σωτήρης Πετρακκίδης. Μιράντα, Αλεξίου, Ρεϊνάλντο, Άλβες – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Ελευθερίου, Προδρόμου.

AΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΪΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου,Νίκιτιν,Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή –

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση