Νέα Σαλαμίνα: Καθαρή ήττα στο Ισραήλ

Η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε με ήττα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τέσσερα χρόνια μετά την τελευταία της συμμετοχή. Το βράδυ της Τετάρτης έχασε από την Χάποελ Κφαρ Σαβά με 3-0 σετ, στην «Green Hall KFAR SABA» αλλά ελπίζει ότι στον επαναληπτικό της Τρίτης στη Λεμεσό θα δείξει καλό πρόσωπο και θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup. Η απουσία του Βανέγκας απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα όπως η πρωτοπόρος της ισραηλινής λίγκας με έξι νίκες σε έξι αγώνες ήταν εμφανέστατη. Τον αγώνα παρακολούθησαν 750 θεατές.

Στο πρώτο σετ οι Ισραηλινοί μπήκαν πολύ δυνατά και εξασφάλισαν διαφορά έξι πόντων 08-02. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να συμμαζέψουν τη διαφορά και μείωσαν σε 16-12, αλλά δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αφού η Xάποελ κράτησε και αύξησε σε 21-14 για να κλείσει το σετ 25-19 για τους Ισραηλινούς σε 27 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα προσαρμόστηκε στις συνθήκες του αγώνα και ακολουθούσε μέχρι τα μέσα του σετ τους γηπεδούχους 08-06, 16-14. Όταν όμως η ομάδα της Χάποελ ξέφυγε με 21-16 στην ουσία το σετ έλαβε τέλος άνκαι οι παίκτες του Αντώνη Κωνσταντίνου το πάλεψαν. Ωστόσο, έχασαν 25-21 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, σε 30 λεπτά.

Στο τρίτο σετ η ομάδα μας μπήκε αρκετά καλά 04-03 για την Χάποελ, αλλά οι Ισραηλινοί κατάφεραν να ξεφύγουν με 14-05 δείχνοντας ότι είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα. Γρήγορα – γρήγορα το σκορ ξέφυγε με τους Ισραηλινούς να προηγούνται 20-09 για να τελειώσει το σετ me 25-12 σε 25 λεπτά.

HAPOEL KFAR SABA (ΓΚ. ΓΚΑΛΙΛΙ):Γκόμεζ, Μπάτσκαλα, Μπεν Γκαλ, Ντεβάς, Μασιάδο, Ιμαμούρα – Λίμπερο: Τζούρεβιτς, Λίμπερο 2 Βάινζτοκ. – Αλλαγές: Βέις.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(AΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Kορνιένκο, Γεωργίου, Ζηκάκης, Κασαμπαλής, Παφίτης, Σιαπάνης – Λίμπερο: Κοπανάροφ – Αλλαγές: Αβερκίου, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι ο Μαλτέζος Αντονέλλο Καλέτζα και ο Τούρκος Καντεμίρ Τουντζάι.

ΝΈΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση