Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ 0-3: Έσπασε την παράδοση!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση και πήραν τεράστια νίκη.

Η αρνητικότατη παράδοση που συνόδευε τον ΑΠΟΕΛ στο «Σπύρος Κυπριανού» απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, επιτέλους έλαβε τέλος. Η ομάδα της Λευκωσίας κέρδισε για πρώτη φορά τους ερυθρόλευκους στο συγκεκριμένο γήπεδο (από το 2006 που το χρησιμοποιούν) με 0-3 σετ για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πετόσφαιρας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση και πήραν τεράστια νίκη.

Στο 1ο σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν συνεχώς μπροστά. Πήρε μικρό προβάδισμα στην αρχή (5-7), το οποίο το ανέβαζε σταδιακά (11-14, 15-20) και το κατέκτησε με 17-25.

Το 2ο σετ ήταν το πιο δύσκολο και καταβλήθηκε πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια από τους πετοσφαιριστές του κ. Λοΐζου Λοΐζου. Η ομάδα της Λευκωσίας δεν μπήκε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-9, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε το παιχνίδι. Ισοφάρισε στα μέσα του σετ σε 15-15 και ακολούθησε αμφίρροπος αγώνας. Τελικά οι γαλαζοκίτρινοι πιο ψύχραιμοι και αποφασισμένοι στο τέλος κέρδισαν με 22-25.

Στο 3ο σετ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο παρκέ με μεγάλη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-11), το ανέβασε ακόμη περισσότερο (8-16) και στο τέλος το πανηγύρισε με 14-25 και μαζί την τεράστια νίκη με 0-3.

ΤΑ ΣΕΤ: 17-25, 22-25, 14-25