Διπλό στη Δερύνεια ο Παφιακός!

Έκανε το τέσσερα στα... τέσσερα

Χαρακτήρα έδειξε ο Παφιακός μέσα στη Δερύνεια και κέρδισε την Αναγέννηση με 1-3 σετ (25-21,16-25,16-25, 23-25) σε 107’ εξασφαλίζοντας το τέταρτο τρίποντο σε τέσσερις αγώνες. Η ομάδα της Πάφου απέδρασε από την ακριτική κωμόπολη όμως έχασε το πρώτο σετ στη σεζόν.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε αλλά έχασε εύκολα τα δυο επόμενα σετ, ενώ η προσπάθεια στο τέταρτο δεν τελεσφόρησε για να ηττηθεί.

Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και παίζοντας με ενθουσιασμό προηγήθηκε 12-08. Ο Παφιακός αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια για να προσπεράσει 18-19. Η ομάδα της Δερύνειας με τη συμπαράσταση του κοινού της πήρε το σετ με 25-21 σε 27’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Οι δυο ομάδες άρχισαν ισοροπημένα το δεύτερο σετ (5-5). Ωστόσο, ο Παφιακός φάνηκε να ελέγχει το σετ ξεφεύγοντας 11-17 και επιβλήθηκε με 16-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παφιακός προηγήθηκε με 05-08 στο τρίτο σετ και λίγο αργότερα 7-14 και παρά την πίεση της Δερύνειας βρέθηκε μπροστά 11-19 και «καθάρισε» το σετ με 13-22 για να κερδίσει 16’25 σε 25’ ανατρέποντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ. Η Αναγέννηση άρχισε καλύτερα, αλλά ο Παφιακός ισοφάρισε 12-12. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Παφίτες να προηγούνται 21-22 και ολοκλήρωσαν το σετ με 23-25 σε 31’ εξασφαλίζοντας το πολύ σημαντικό τρίποντο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Antonic, Torres, Καραγιάννης, Αποστόλου, Τόφια, Fellahoglu. Λίμπερο: Παπαϊωάννου. Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Βερεϊς, Χρυσοστόμου, Μπέης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Viller, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Djordevic, Ευσταθίου. Λίμπερο: Αντωνίου. Αλλαγές: Χριστοφή, Καλός.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση