Νίκες για Oμόνοια, Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο φινάλε της πρώτης φάσης

Στη 2η θέση ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Α Φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Ανόρθωσις. Η «Μεγάλη Κυρία» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής – τελευταίας στην Α Φάση κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη θα επιχειρήσει στη Β Φάση να απειλήσει την Ομόνοια και να διεκδικήσει τον τίτλο. Η Ολυμπιάς Φρενάρους δέχθηκε την ήττα έχοντας στη σύνθεσή της τον dos Santos και θα παλέψει στο δεύτερο γκρουπ.

Η Ανόρθωσις πήρε τα ηνία από την αρχή στο πρώτο σετ. Αφού προηγήθηκε 04-01 αύξησε και άλλο στο 13-08 και 16-10. Η Ολυμπιάς παρουσιάστηκε με τον dos Santos στη σύνθεσή της. Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε μεστή εμφάνιση βρέθηκε να προηγείται 21-14 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-17 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ.

Το αρχικό 02-03 της Ολυμπιάδος «αφύπνισε» την Ανόρθωση που προηγήθηκε 06-03. Οι «κυανόλευκοι» έλεγχαν το σετ 12-08, ενώ αύξησαν σε 17-12. Η Ολυμπιάς προσπαθούσε και μείωσε στο -5 19-14. Η Ανόρθωσις όμως κέρδισε σε 25’ 25-18 και έβαλε βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η Ανόρθωσις συνέχισε να κυριαρχεί και βρέθηκε στο +4 07-03 στο τρίτο σετ. Οι παίκτες του Π. Κωνσταντίνου όμως δεν ήθελαν τα ίδια όπως στα δυο πρώτα σετ και κατάφεραν να μειώσουν 08-07, έστω και εάν η Ανόρθωσις αύξησε ξανά 10-07. Οι «κοκκινόμαυροι» κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ 13-11. Η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη ήταν καλύτερη και διαμόρφωσε το 22-18. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε με 25-20 σε 30’ και επικράτησε με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφή, Torres, Κοντός, Perreira, Κνέζεβιτς, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Δημητρίου, Χατζηδημητρίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Πέτρου, Βασιλείου, Allen, dos Santos, Αδάμου , Παπέττας– Λίμπερο: Πρωτοπαπάς – Αλλαγές: Σαράντης, Ξενοφώντος, Ανδρέου.

ΑΠΟΕΛ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (23-25, 25-14, 25-07, 25-19)

Τεράστια νίκη με ανατροπή πέτυχε την Παρασκευή 05 Φεβρουαρίου 2021 στη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο φινάλε της Α Φάσης το ΑΠΟΕΛ κέρδισε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-1 σετ την ΑΕ Καραβά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα ενώ το κυριότερο αύξησαν σε επτά πόντους τη διαφορά της από την ΑΕ Καραβά. Οι δυο ομάδες θα τα πουν ξανά στη Β Φάση αφού θα αγωνιστούν στον Όμιλο Διαβάθμισης.

Η ΑΕ Καραβά κέρδισε το πρώτο σετ, όμως δεν είχε συνέχεια και δέχθηκε μια κακή ήττα ενόψει της συνέχειας.

Σε ένα εξαιρετικό σετ που διατήρησε το ενδιαφέρον καθόλη τη διάρκειά του η ΑΕ Καραβά κέρδισε 23-25 σε 25’. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την προσφυγική ομάδα στα τελικά στάδια να έχει το προβάδισμα έστω με βραχεία κεφαλή κερδίζοντας με 23-25.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλύτερο στα πρώτα στάδια του δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα 07-03, αλλά η ΑΕ Καραβά σχετικά άμεσα μείωσε 08-06 σε ένα αμφίρροπο σετ ξανά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Χρ. Χαραλάμπους βρήκαν τον τρόπο για το υπέρ τους 13-09 που έφερε το τάϊμ – άουτ από τον Κωνσταντίνο Χατζηδαμιανού.

Το δεύτερο σετ άνηκε στο ΑΠΟΕΛ που διαμόρφωσε σε καίριο σημείο το 19-13 για να κερδίσει 25-14 σε 21’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι της ουράς.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του τρίτου σετ για το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 08-01. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με εμφαντική εμφάνιση έκαναν «περίπατο» στο σετ κέρδισαν με 25-07 και ανέτρεψαν το σκορ 2-1 σετ σε 18΄ Οι Χρ. Χαραλάμπους και Κ. Χαρζγηδαμιανού έριξαν στο παρκέ τους παγκίτες δοκιμάζοντας σχήματα.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε εκ νέου εντυπωσιακά με αποτέλεσμα να διαμορφώσει το 06-01. Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά δεν έπαθε τα ίδια όπως το τρίτο σετ και βρέθηκε στο -1 09-08. Το ΑΠΟΕΛ είχε συνεχώς το προβάδισμα μεταξύ δυο – τριών πόντων 19-16. Στα τελικά στάδια όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ξέφυγαν για τα καλά και κέρδισαν με 25-19 σε 26’ κερδίζοντας με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Σκορδής, Jansons, Saar, Χαριδήμου,, Αβερκίου Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Παναγίδης, Κανάρης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Καρακατσάνης, Herrera, Φιλοκράτους, Moσχοβάκης, Corbidge – Λίμπερο: Αντωνίου. – Aλλαγές: Χατζηδαμιανού, Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (18-25, 25-23, 21-25, 23-25)

«Αλώβητη» και στο φινάλε της Α Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών έμεινε η Ομόνοια. Την Παρασκευή 05 Φεβρουαρίου 2021 στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» κέρδισε μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 1-3 σετ. Οι «πράσινοι» μπαίνουν στη Β Φάση από την 1η θέση με οκτώ βαθμούς από την 2η Ανόρθωση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση χωρίς βασικά στελέχη (έμειναν στον πάγκο οι Γ. Χρυσοστόμου και Α. Χρυσοστόμου) αλλά δεν άντεξαν μέχρι τέλους. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα θα βρεθεί στο Β Όμιλο.

Οι δυο ομάδες άρχισαν ισορροπημένα το σετ, αλλά η Ομόνοια κατάφερε να κτίσει διαφορά 06-11. Η Ομόνοια διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας 13-19 κερδίζοντας με 18-25 γράφοντας το 0-1 σετ.

Οι παίκτες του Κ. Αδάμου άρχισαν καλύτερα το δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 05-02 και 08-05. Η πίεση των «τριφυλλοφόρων» δεν πτόησε τους «ερυθρόλευλους» που προηγήθηκαν 12-08 με τον κόουτς της Ομόνοιας Σ. Σάββα να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Η εξέλιξη αυτή και οι φωνές του επιτυχημένου κόουτς έφεραν αποτέλεσμα με την Ομόνοια να μειώνει στο -1 16-15,ενώ λίγο αργότερα γύρισε το σετ 20-22.

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν τα παράτησαν και γύρισαν με τη σειρά τους το σετ αφού κέρδισαν 25-23 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε ένα φοβερό αγώνα 1-1.

Στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ άρχισε όπως τέλλειωσε το δεύτερο. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με την Ομόνοια να έχει το «πάνω χέρι» 05-07. Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με την ομάδα του Σ.Σάββα να έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο οι παίκτες του Κ. Αδάμου δεν τους άφηναν να εδραιώσουν το προβάδισμά τους 10-12. Σταδιακά, η Ομόνοια αύξησε 15-20 και 18-23 για να κερδίσει 21-25 σε 23 για το 1-2 έστω και εάν η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 21-24.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα βρέθηκε να έχει ελαφρύ προβάδισμα στην έναρξη του τέταρτου σετ, το οποίο αύξησε σε 08-05. Οι παίκτες του Κ. Αδάμου διατήρησαν το προβάδισμα τους 15-13, αλλά η Ομόνοια κατάφερε να πάρει «κεφάλι» με 15-16. Το σετ είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον αφού η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επανήλθε και προηγήθηκε 20-19. Νέα αντεπίθεση από την Ομόνοια και το σκορ διαμορφώθηκε στο +2 για τους «πράσινους» 21-23.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 23-23, αλλά οι «πράσινοι» πήραν το σετ με 23-25 σε 32’ κερδίζοντας τον πολύ ωραίο αγώνα με 1-3 σετ.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(K. ΑΔΑΜΟΥ): Λούκοβιτς, Ramma, Logunov, Χατζηβασίλη,Νικολάου,Παναγιωτίδης. – Λίμπερο 1: Iωάννου, Λίμπερο 2: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Τουμπή.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Rangel, Α. Πετρακκίδης, Προδρόμου, Σ. Πετρακκίδης, Dos Santos, Ελευθερίου - Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Χατζηφιλίππου, Αλεξίου.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση