Κέρδισε μετά από ένα γύρο η ΕΝΠ

Επικράτησε της ΑΕ Καραβά στη Λεμεσό

Μετά από ακριβώς ένα γύρο «γεύτηκε» τη χαρά της νίκης η Ε.Ν.Π. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, πρώτης του Β Γύρου, οι «βυσσινί» κέρδισαν στο «Σπύρος Κυπριανού» την ΑΕ Καραβά με 1-3 σετ (15-25, 25-23, 25-27, 18-25) σε 99’. Οι «βυσσινί» ντούμπλαραν τις νίκες τους επί της προσφυγικής ομάδας ανέβηκαν στην 6η θέση και φιλοδοξούν για καλύτερη συνέχεια.

Καθοριστικό σημείο στο ματς η έκβαση του τρίτου σετ που πήρε η ΕΝΠ με 25-27 ενώ η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε 24-22. Η ΑΕ Καραβά για άλλο ένα αγώνα έβαλε πολύ δύσκολα σε κάποιο αντίπαλο, αλλά έχασε για 8η φορά. Η προσφυγική ομάδα θα συνεχίσει τη φιλότιμή της προσπάθεια για βαθμολογική συγκομιδή.

Η ΕΝΠ έδειξε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο σετ. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 07-15 και αύξησαν σε 12-21 έχοντας τον διεθνή και πολύπειρο άσσο Γαβριήλ Γεωργίου στη βασική εξάδα. H Ένωση κέρδισε το σετ 15-25 σε 20’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η ομάδα της ΑΕ Καραβά ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήρε μικρή διαφορά 4-2. Ωστόσο, οι «βυσσινί» σχεδόν αμέσως ισοφάρισαν 7-7. Η προσφυγική ομάδα επανέκτησε το προβάδισμά της 12-11. Το σετ ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 16-16, αλλά η ΑΕ Καραβά πήρε ξανά το προβάδισμα και μάλιστα το αύξησε 23-18. Τελικά, η ΑΕ Καραβά επικράτησε 25-23 σε 28’ και ισοφάρισε σε 1-1.

Πολύ καλό θέαμα πρόσφερε το τρίτο σετ. Η ΕΝΠ προηγήθηκε 6-8, η ΑΕ Καραβά ισοφάρισε 12-12 και έδειξε να ελέγχει αυξάνοντας σε 17-14, αλλά οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 21-22. Η ΑΕ Καραβά ανέτρεψε την κατάσταση και  βρέθηκε ένα βήμα πριν το σετ με το υπέρ της 24-22, αλλά δεν το τέλειωσε. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Ένωση να προηγείται 25-26 και επανέκτησε  το προβάδισμα με 1-2, αφού κέρδισε 25-27 σε 28’ το τρίτο σετ.

Η Ένωση τέλειωσε τις πρώτες φάσεις του τέταρτου σετ 02-04, αλλά η ΑΕ Καραβά κατάφερε να προηγηθεί 07-06.  Στο σημείο αυτό η ομάδα της ΑΕ Καραβά-Λάμπουσα έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και προηγήθηκε 11-7. Η ΕΝΠ επανήλθε όμως και αφού ισοφάρισε 12-12, προηγήθηκε 14-18 σε καθοριστικό σημείο του σετ. Οι «βυσσινί» έλεγξαν το σετ και όταν διαμόρφωσαν το 17-22 «άγγιξαν» τους τρεις βαθμούς τους οποίους πήραν με το υπέρ τους 1-3, αφού το σετ έληξε με 18-25 σε 25’.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (A. HERRERA): Hasalni, Ramma, Σοφοκλέους, Ιωάννου, Ηerrera, Cobridge – Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Χατζηδαμιανού, Καλαφάτης.

ΕΝΠ (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Μαρουλλής, Σαββίδης, Σαράντης, Acosta, Γεωργίου, Cutinho – Λίμπερο: Πάππας. – Αλλαγές: Σιόκκουρος.