Κέρδισε και περιμένει ο Παφιακός

Επικράτησε του αποδεκατισμένου ΑΠΟΕΛ με 3-0

Ο Παφιακός κέρδισε στη 8η αγωνιστική, πρεμιέρα του β' γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών, πέρασε στην κορυφή και αναμένει το ντέρμπι Ομόνοια – Ανόρθωση την ερχόμενη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021. Την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021 οι «γαλάζιοι» κέρδισαν στο «Αφροδίτη» το αποδεκατισμένο ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ (25-16, 25-20, 25-21) σε 71’ και συνέχισε με νίκες. Ο Ελλαδίτης κόουτς Κυριάκος Καμπερίδης δεν χρησιμοποίησε τον αρχηγό Άνθιμο Οικονομίδη.

Το ΑΠΟΕΛ πήγε στην Πάφο με πολλά προβλήματα, αφού δεν αγωνίστηκε ο Λετονός ακραίος Tomas Vanags (ήταν στην αποστολή), ο Αργεντινός διαγώνιος Bruno Romanutti έπαιξε λίγο, ενώ επέστρεψε μετά από 10 μέρες ο Λετονός πασαδόρος Janis Jansons. Ωστόσο, οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανταγωνιστικοί και άνκαι έχασαν έκαναν μια εμφάνιση που αφήνει αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Ο Παφιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα απέναντι στο ΑΠΟΕΛ που έχοντας στην εξάδα τον πασαδόρο Janis Jansons στάθηκε καλά μέχρι τα μέσα του σετ. Οι «γαλάζιοι» έκτισαν διαφορά έξι πόντων 20-14 και κέρδισαν 25-16 σε 19’.

Ο Παφιακός έκανε ντάμπλ σκορ στην έναρξη του δεύτερου σετ, αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν πραγματικό... ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε 15-15. Η ομάδα της Πάφου όμως ήταν αποτελεσματική στα τελικά στάδια κερδίζοντας 25-20 σε 27’ γράφοντας το 2-0. Ο Παύλος Κωνσταντίνου επιστράτευσε και τον Αργεντινό διαγώνιο Bruno Romanutti.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 07-03. Ο Παφιακός ήταν κυρίαρχος στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και αύξησε σε 11-04, αναγκάζοντας τον κόουτς των «γαλαζοκιτρίνων» να καλέσει τάιμ-άουτ. Το ΑΠΟΕΛ μετά την επιστροφή στο παρκέ βελτιώνεται και μειώνει στο -4 (14-18) με το σετ να αποκτά ενδιαφέρον. Ο Παφιακός «άνοιξε» το σκορ και βρέθηκε στο +6 (22-16) και τελικά νίκησε με 25-21 σε 27’ εξασφαλίζοντας τη νίκη.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Χριστοφή, Ασπιώτης Freire, Χρυσοστόμου, Viller, Eυσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Μιχαήλ, Γιωργαλλάς, Ευγ. Σκορδής, Καλός.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Κ. Σκορδής, Πέτρου, Αντωνιάδης, Στρουκγκάρεβιτς, Παναγιωτίδης– Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Romanutti.