Ανόρθωση: «Ματσάρα» το Βαρωσιώτικο ντέρμπι

Νίκη για την "Κυρία"

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 Σετ: 24-26, 27-25,25-23,29-27

Με τρία σετ να τελειώνουν στους έξτρα πόντους μόνο ματσάρα μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι Ανόρθωση – Νέα Σαλαμίνα στο «Θεμιστόκλειο». Η Ανόρθωση κέρδισε με 3-1, ισοφάρισε την αντίπαλό της στις νίκες με 1-1 και δείχνει να επανέρχεται στο κόλπο της τετράδας. Πλέον η διαφορά «κυανόλευκων» και ερυθρολεύκων» είναι μόλις τρεις βαθμοί, άνκαι η Νέα Σαλαμίνα έχει οκτώ αγώνες. Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο πρώτο σετ μεταξύ δυο ισοδύναμων ομάδων με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει στους έξτρα πόντους με 24-26 και να εξασφαλίζει το προβάδισμα. Άλλο ένα σετ για γερά νεύρα παίχθηκε στο δεύτερο σετ με την Ανόρθωση αυτή τη φορά να κερδίζει 27-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το Βαρωσιώτικο ντέρμπι. Η Ανόρθωση ψυχολογικά ανεβασμένη κέρδισε το τρίτο σετ με 25-23 μετά από πολύ ανταγωνιστικό σετ και ανέτρεψε το σκορ αφού προηγήθηκε με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με την Ανόρθωση να κερδίζει 29 -27 και το ντέρμπι με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Πελχαρίνι, Στρουγκάρεβιτς, Σόρενσεν, Κολάς, Κνέζεβιτς, Μουκασιάν – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Μπλάνκο, Βανέγκας, Ζηκάκης, Γεωργίου, Κορνιένκο – Λίμπερο: Κοπανάροφ. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Σιαπάνης

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Παφιακός 24. 2. Ομόνοια (σε οκτώ αγώνες) 21 3. ΑΠΟΕΛ 16.4. Νέα Σαλαμίνα (σε οκτώ αγώνες) 16. 5. Ανόρθωση 13. 6. Αναγέννηση Δ. 10. 7. Pokka ΑΕ Καραβά 05. 8. Ολυμπιάς Φρ.0. Με την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής το πρωτάθλημα διακόπτεται λόγω των γιορτών Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς και θα επαναρχίσει την Παρασκευή 05 Ιανουαρίου 2018 με τους αγώνες της 10ης αγωνιστικής.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ: Τελευταία Ενημέρωση