Ανατροπή στην… ανατροπή για την Αναγέννηση επί της ΕΝΠ

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών δικαίωσε τη φήμη του

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αφού η μια ανατροπή διαδεχόταν την άλλη η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε στο «παλατάκι» του Δήμου Παραλιμνίου με 2-3 σετ (23-25, 28-26 , 25-21, 22-25, 08-15) την ΕΝΠ σε 127’. Στο ντέρμπι διαφήμιση των Κοκκινοχωριών έγιναν δυο ανατροπές αφού η Αναγέννηση προηγήθηκε, η Ένωση πήρε το προβάδισμα, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε η Αναγέννηση που κέρδισε το τάϊ – μπρέικ.

Η Αναγέννηση έστω με το δίποντο πήρε μια σημαντική νίκη, ενώ η Ε.Ν.Π. εξασφάλισε ένα βαθμό, αλλά έχασε για 6η σερί αγωνιστική.

Το ντέρμπι των Κοκκινοχωριών δικαίωσε τη φήμη του στο πρώτο σετ. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 07-09, αλλά η Ε.Ν.Π. προσπέρασε 16-15. Στην τελική ευθεία οι δυο ομάδες ήταν στα ίσα 21-21, 23-23. Το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 23-25 σε 24’ και προηγήθηκαν 0-1 σετ.

H ENΠ ήταν πιο αποτελεματική στις πρώτες φάσεις του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 03-01. Το σετ συνέχισε να είναι αμφίρροπο με τους «βυσσινί» να προηγούνται 08-07. Η ομάδα του Δ. Μαρκάκη ανέβηκε και προηγήθηκε 16-13, αλλά μετά το τάϊμ – άουτ του Γ. Μέλκα η Αναγέννηση ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 19-20 με την Ένωση όμως να παίρνει δυο πόντους και να προηγείται 21-20. Στα τελικά στάδια του σετ οι δυο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι 23-23. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους . Η Αναγέννηση προηγήθηκε 25-26, αλλά η ΕΝΠ έκανε ανατροπή κερδίζοντας με 28-26 σε 33’ και ισοφάρισε 1-1.

Η ΕΝΠ ήταν καλύτερα στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 06-03 ,με τους Παραλιμνίτες να διατηρούν το υπέρ τους σκορ άνκαι η Αναγέννηση ήταν πολύ κοντά 11-10. Η Ένωση αύξησε σε 16-13, αλλά δεν το κράτησε, αφού η Αναγέννηση μείωσε στον πόντο. Οι «βυσσινί» όμως ξέφυγαν ξανά με τρεις 20-17 , αλλά οι «πράσινοι» πίεσαν και βρέθηκαν στο -1 22-21.Με σερί 03-00 η Ένωση ανέτρεψε το σκορ, αφού κέρδισε το τρίτο σετ με 25-21 σε 28’ και προηγήθηκε 2-1.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαρκάκη ξεκίνησαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ με το υπέρ τους 03-01, αλλά η Αναγέννηση Δερ. προηγήθηκε 03-05. Οι «πράσινοι» έδειχναν σταθερότητα και διαμόρφωσαν το 07-10, 10-13, αφού κανένας πόντος δεν έμενε αναπάνττητος είτε από τη μια ή από την άλλη πλευρά. Η Αναγέννηση διατηρούσε το υπέρ της σκορ με αυξομειώσεις και κέρδισε 22-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο τάι μπρέικ η Αναγέννηση πήρε τους δυο πρώτους πόντους 00-02. Ταυτοχρόνως, διατηρούσε το μομέντουμ 02-05 και 03-07 ανακτώντας ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια. Ο Δ. Μαρκάκης πέρασε στο σετ τον Βραζιλιάνο Costa αντί του Γαβριήλ Γεωργίου, αλλά η Αναγέννηση ξέφυγε 04-11 και κατάφερε να ολοκληρώσει το σετ με 08-15 σε 14’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

ΕΝΠ (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Mαρούλης, Coutinho, Costa, Ιακώβου, Παπανδρέου, Σαββίδης – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Σαράντης, Γεωργίου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Antonic, Αποστόλου, Κούρμουζος, Flores, Τorres, Fellahoglou – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στέκας, Βερεϊς,, Χρυσοστόμου, Τόφια.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση