Ανατροπή και πρόκριση στους «8» για την Ανόρθωση

Επικράτησε σε βάρος του ΑΠΟΕΛ

Μεγάλη πρόκριση στην οκτάδα του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών πήρε η Ανόρθωσις. Στον επαναληπτικό αγώνα της ενδιάμεσης φάσης η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με 3-1 σετ και ανέτρεψε την ήττα με 2-3 που δέχθηκε στον πρώτο αγώνα τη Δευτέρα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ».

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ισάξιος αντίπαλος, προηγήθηκε με 1-0 αλλά δεν κατάφερε στη συνέχεια να διαχειριστεί το προβάδισμά του και αποκλείστηκε.

Το ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε πιο αποφασιστικό στο πρώτο σετ και επικράτησε 20-25 σε 24’ αποκτώντας ψυχολογικό προβάδισμα με το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 05-01 και 15-06. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 16-07. Η Ανόρθωσις έλεγξε πλήρως το σετ και επικράτησε με 25-13 σε 26’ και ισοφάρισε το ντέρμπι πρόκρισης.

Η Ανόρθωσις άρχισε καλά και το τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 05-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σχεδόν άμεσα 06-06, αλλά η Ανόρθωσις ξέφυγε ξανά 15-09. Το ΑΠΟΕΛ όμως παρέμεινε κοντά στο σκορ και μείωσε 18-16 προσδίδοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ, αφού εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ανορθώσεως.

Στα τελικά στάδια του σετ όμως η Ανόρθωσις ήταν πιο καλή, ξέφυγε και επικράτησε με 25-17 σε 26’ ανατρέποντας το σκορ.

Καλύτερο το ξεκίνημα της Ανορθώσεως στο τέταρτο σετ που προηγήθηκε 08-04. Το σετ διατηρήθηκε στο ίδιο τέμπο με τη «Μεγάλη Κυρία» να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων 15-12. Με αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 19-20, αλλά μετά από ένα συγκλονιστικό σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 22-21 με το ΑΠΟΕΛ να επανέρχεται και να προηγείται 23-24. Η Ανόρθωση τελικά επικράτησε 27-25 σε 34’ και πήρε τη νίκη – πρόκριση με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφή, Torres, Κνέζεβιτς, Χριστοφόρου, Κοντός, Perreira – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης.

ΑΠΟΕΛ (XΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Jansons, Χαριδήμου, Σκορδής, Κυπριανού, Saar, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κανάρης,, Xριστοφορίδης Αβερκίου, Σοφοκλέους.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση